Sluneční stát Florida má 663 kilometrů pláží. Jedny z nejlepších, nejklidnějších a také s nejmenším počtem českých turistů můžete najít slabou hodinku letu z Atlanty. Kousek od Tampy začíná krásný pás bělostných pláží od Clearwater až po St. Petersburg či Sarasotu. V první desítce nejlepších amerických pláží roku 2007 leží na tomto pruhu hned dvě: Caladesi Island Beach a Siesta Beach v Sarasotě. To už musí v konkurenci všech havajských pláží něco znamenat.

Clearwater Beach, sedmitisícové městečko pár desítek kilometrů od Tampy, je ideální místo pro trénink válení se na Floridě. Pláže jsou dlouhé a bílé. Slunce svítí, sem tam mráček, sem tam vzduch rozčísne mlsný pelikán. Palem tolik druhů, kolik máte prstů na všech rukách. Lehátka a slunečníky jsou just for you (and 20 USD/day). Městečko je pěkně lazy, siesta je siesta, ale Amerika umí vydělávat peníze, a tak je tu obchůdek na obchůdku a atrakcí tolik, že nebude vědět kam dřív, a přitom si nepřipadáte jako v lunaparku. Není to žádné opuštěné místo, ale turistika a invaze hotelových komplexů tu má překvapivě lidské rozměry. Žádné Miami Beach, žádné Bibione nebo Hurghada. Jako všude v Americe i tady to chce mít vypůjčené auto. Infrastruktura je však skvělá, a tak jste v Tampě za třicet minut a výlety do okolí vám nezaberou o moc déle.

NA RYBY A PAK DO DISNEYLANDU

Na Clearwater je skvělé, že pokud nebudete vyloženě chtít, nemůžete se nudit. Samotná pláž je prostě bílá, široká a horká a vody Mexického zálivu jsou na koupání hodně příjemné. Plážové kratochvíle jako skútry, parasailing a podobně jsou tu pochopitelně taky. Západ slunce na Pier 60, dlouhém molu se stánky, rybáři a pelikány čekajícími na zbytky, nemá skoro konkurenci. Lepší může být snad jen z restaurace Frenchys přímo na pláži. Hraje reggae a podává se s hamburgerem z čerstvě uloveného groupera a floridským pivem Shark. Jídlo je tady pro evropského naboba, pohlížejícího na americkou kuchyni brýlemi z McDonalda, dost velké překvapení. Bývá originální a skvělé a tady u moře navíc úžasné díky čerstvým rybám.

A na ty můžete jet i sami, rybářské výlety jsou tu vyhlášené. Přístav je plný lodí, které vyrážejí časně ráno nebo v noci na lov. Většinou vezmou na palubu čtyři až šest rybářů a pár kilometrů od pobřeží stačí nahodit a čekat. Na barakudy, groupery nebo třeba na žraloky. To podle vkusu. Servis je dokonalý, když rybu chytíte, posádka ji nejen vykuchá, ale také naporcuje. A za nějakých pět dolarů vám ji pak každá druhá restaurace na pláži uvaří podle vašeho gusta. Když nechcete lovit, můžete se na ryby prostě jenom dívat. Každou chvíli jsou tu výlety za delfíny, kteří podle všeho musí brát od kapitánů lodí provizi v dolarech. Objeví se vždycky a spolehlivě. Pro děti je tu taková skorodisneyovská atrakce - pirátská loď a Kapitán Memo. Ano Memo, nespletl jsem se. Krásná replika lodi, výlet na moře, piráti, honba za pokladem a tak. Pro rodiče to má taky svůj půvab - všechno pití na lodi je zdarma. Johoho.

Pokud by vám tahle atrakce byla málo, snadná pomoc. Asi hodinku cesty z Clearwater a Tampy je Orlando. A tam je Disneyland opravdový. Městečko, kde rodina, pokud to má fakt ráda, může strávit víkend i víc. Jen pro představu, jak je to celé velké: Lonely Planet věnuje parku v průvodci po Floridě 20 stránek, tolik co čtvrtmilionové Tampě. Počítejte s tím, že v městečku s vlastním dopravním systémem potkáte za den tak 15 tisíc lidí. A taky sáhnete docela hluboko do peněženky. Walt a ta ďábelská myš z vás vytáhnou minimálně 100 dolarů na osobu denně. Ale září a podzim jsou měsíce, kdy je i tady po prázdninách a je tu klidněji a levněji. Doporučuje se objednat si lístky dopředu, a vyhnout se tak socialistickým frontám u pokladen. V Orlandu je také Sea World s živými delfíny, tučňáky či rejnoky a je drahý stejně jako Disneyland.

OSTROV PRO 20 LIDÍ

Amerika je sice pro někoho jeden velký Disneyland, ale je to i naprosto úchvatná příroda. Tu můžete okolo Clearwater obdivovat do sytosti. Caladesi Island, patnáct minut jízdy autem nebo o něco déle lodí, není jen druhá nejlepší pláž Spojených států, ale je to také ostrov-rezervace. Žádný hotel, žádné pláže nacpané turisty. Jen mangrovníky, palmy a jeden bufet. Když se bude chtít koupat, prosím. Široko daleko nepotkáte nikoho. Ale můžete taky prostě jen pozorovat pelikány - těch je mimochodem tohle pobřeží plné - volavky, pásovce nebo sbírat mušle.

Vedlejší ostrov, Honeymoon Island, kam před válkou lákali novomanžele na dovolenou zadarmo, je pro sběrače mušlí ráj. Všude na Floridě, a vlastně v celém Karibiku můžete na trhu obdivovat a koupit sand dollar. Zvláštní druh mořského živočicha, příbuzného hvězdice, který vypadá jako velká mince. Směnný kurz bývá 1 sand dollar = 1 USD. Na Honeymoon si takhle můžete přijít na docela slušné jmění. Obzvlášť při odlivu písečných dolarů najdete desítky, a to v těch nejlepších velikostech. Pozor! Jsou extrémně křehké a cestu do Prahy přežije jen pár. Poznámka pro Greenpeace: mluvíme samozřejmě o kostřičkách, ne o živých tvorečcích. Ti zůstanou v moři. Živí totiž na sluníčku strašně smrdí.

Oproti Disneylandu má výlet na Caladesi a Honeymoon Island několik zásadních výhod. Uvidíte tam, co v Česku ne. Vstup stojí jen čtyři dolary. Vykoupete se na pláži, kde široko daleko nebude nikdo, přívozní loď sem každou hodinu může přivézt maximálně 20 lidí. Můžete si půjčit mořský kajak a ostrovy objet, nebo se na něm vrátit až do Clearwater. Ale každému, co jeho jest.

V každém případě, uvažujete-li o Floridě, zapomeňte na Miami či Daytona Beach. Clearwater, Čistá voda, to je ta adresa.