Přezdívají mu chuligán hodinařiny, ikonoklast, provokatér. Poznáte ho na první pohled. Mezi členy hodinářské rodiny v nažehlených oblecích nezapadá. Jako by si odskočil ze srazu motorkářů. Džíny, černé triko, kožená bunda a prošedivělé vousy. Budí pozornost, lidé ho žádají o fotografii a on ochotně pózuje s rockerským "paroháčem" a úsměvem od ucha k uchu. Yvan Arpa je muž, který si v konzervativním světě hodinářských manufaktur píše vlastní pravidla.

Šéfové velkých značek ho nemají rádi a on je také ne. Hodinářští nadšenci se dělí na dvě skupiny: jedna ho miluje, druhá nad ním opovržlivě mává rukou. "Je to blázen," říkají jedni. "Génius," oponují druzí. Jisté je jedno: hodinky, jež vznikají v ateliéru tohoto Švýcara, vypadají stejně jako on − jinak.

Uznávaný hodinářský blog Hodinkee o něm napsal, že kdyby se pořádala soutěž o nejzajímavějšího Švýcara, vyhrál by ji s přehledem právě on. Odmalička byl trochu divočejší, energii si vybíjel v bojovém umění. Vystudoval matematiku a živil se jako učitel. Jeho snem bylo pomáhat v zemích třetího světa, ale kvůli pár potyčkám z mládí ho nevzali k žádné z organizací, která by mu to umožnila. Tak si začal plnit další touhy − několik let se živil jako bojovník v asijských arénách thajského boxu, pěšky přešel Papuu-Novou Guineu.

Po svém návratu domů se chtěl věnovat odvětví, které je pro jeho rodnou zemi typické. "Mohla to být čokoláda, sýr, bankovnictví nebo hodinařina. Kdybych si vybral čokoládu nebo sýry, vážím o sto kilo víc. A jako bankéř bych se unudil k smrti," vysvětluje, proč se vrhl do světa časoměr. S hodinařinou si padli do oka okamžitě.

"Máte rádi techniku? Můžete překonávat technické problémy. Jste na matematiku? Té je tam plno. Zajímá vás filozofie? Celý koncept času je jedna velká filozofická hádanka. V hodinařině je všechno. Tisíc a jeden příběh k vyprávění. Ale co dělá většina velkých hodinářských značek? Vyrábí hodinky, které jsou stejné jako ty před čtyřmi sty lety!"

Arpa kolem horké kaše nechodí. Proč ho tradiční značky příliš nemusí, je jasné. On jim vyčítá, že přešlapují na místě a jsou zahleděné do minulosti, ony jemu, že staví na hlavu všechna nepsaná pravidla. "Moje hodinky nikdy nebudou líbivé jako třeba rolexky. Jsou pro silné osobnosti, protože pro většinu lidí budou nepochopitelné," trvá na svém.

Do světa hodinek vstoupil před dvaceti lety. Začal u značky Baume & Mercier ze skupiny Richemont, vypracoval se až na obchodního ředitele pro Evropu a Asii. Pak následovaly čtyři roky u Hublotu, kde se podílel na vzniku řady Big Bang. Jako šéf manufaktury Romain Jerome stál za hodinkami vyrobenými ze zrezivělého kusu vraku Titaniku nebo měsíčního prachu, kterou tuto chřadnoucí firmu dostaly zpátky na výsluní. Pořád mu to ale bylo málo, a tak si v roce 2009 založil vlastní značku, kterou pojmenoval ArtyA. Jeho nejvýstřednější modely uvidíte na následujících stránkách.

Arpovy hodinky jsou plné hádanek, hříček a příběhů. Emoce. O to mu jde především. Rozesměje vás, vyděsí, znechutí. "Hodinařina je jediným odvětvím, v němž se oslavuje to, co vypadá stejně jako to, co tu už dávno bylo. Vyrobíte znovu hodinky, původně navržené před desítkami let, a lidé jsou z toho nadšení. Dokážete si představit, že by někdo chválil architekta za to, že znovu navrhl Versailles?"

Yvan Arpa

Svět hodinařiny se podle něj musí změnit, jinak ho čeká těžké období. Kdo dnes potřebuje hodinky? Čas ukazuje palubní deska auta, monitor počítače nebo displej mobilu. "Stačí jedna generace a s tradiční hodinařinou je konec. Podívejte se na mladé lidi. Kdo z nich touží po hodinkách? Všichni si radši koupí nový mobil," prohlašuje Arpa. Jakmile cena chytrých hodinek klesne a lidé je začnou používat ve velkém, je podle něj "vymalováno". Nakročeno je k tomu již nyní. "Učil jsem na univerzitě v Ženevě. V roce 2005 nenosilo hodinky 27 procent studentů. Před sedmi lety to už byly tři čtvrtiny a nyní to bude ještě víc," podotýká.

Sám přitom do světa moderních technologií vstoupil, když ho oslovila společnost Samsung, aby se podílel na podobě chytrých hodinek Samsung Gear S3. Nějak mi k němu studený svit displejů nesedí. "Beru jen projekty, které jsou pro mě dobrodružství. A tohle byla skvělá zkušenost. Celá hodinařina je postavena na tom, jak choulostivý mechanismus ochránit před okolním prostředím. U chytrých hodinek je to naopak − chcete, aby s vámi byly v přímém kontaktu. Měří vám tep, vibrují, sledují vaši polohu. To byla pro mě úplná novinka," vysvětluje.

Spojovat dva zdánlivě nepropojitelné světy se mu daří čím dál tím líp. Samsung a Arpa se svými nejnovějšími variacemi modelu Gear S3 nechyběl na prestižním veletrhu hodinek v Basileji, který skončil minulý týden. Vůbec poprvé se tak značka tohoto druhu objevila mezi tradičními výrobci. Když se posouvají hranice, Arpa je zkrátka vždycky u toho. 

Pro černé pásky

"Když máte dost peněz, můžete si pořídit hodinky, jaké chcete. Tohle jsou jediné hodinky, které si za peníze koupit nemůžete. Musíte si je zasloužit," popisuje Arpa jednu ze svých kreací jménem Black Belt Watch. Čtenáři jistě dojde, že k tomu, abyste si je mohli koupit, musíte vlastnit jednu věc − černý pásek v libovolném bojovém umění. Arpa se v mládí jeden čas živil jako profesionální thajský boxer, dodnes se bojovému umění aktivně věnuje.

Luneta hodinek je zdobena japonskými znaky, ručičky připomínají šinaj − cvičné meče používané v kendó, ciferník má stejnou texturu jako kimono. Arpa na hodinkách spolupracoval s několikanásobným šampionem Claudiem Alessim. Jestli máte tři tisíce švýcarských franků, mohou být vaše. Nesmíte ale zapomenout k objednávce přidat i kopii certifikátu o získání černého pásku.

Krvavá lázeň

jarvis_58e38d5b498e6cb2e186353d.jpeg

"Jsme malá značka, nemůžeme si dovolit velké marketingové kampaně. Nejlepší reklamou pro mě je šokovat," přiznává bez okolků Arpa. Pouští se tak na neprobádané cesty. Třeba si rád hraje s krví. Pouzdro jedněch hodinek ze speciální halloweenské edice skrývá dvě gravírované stříbrné kulky a kapky tekuté krve.

"To abyste měli čím zabíjet vlkodlaky," culí se Arpa. Kovové pouzdro dalšího kousku je v krvi údajně máčené celé. Nepravidelná načervenalá struktura by tomu snad i napovídala. Čí je ta krev? "Samozřejmě že moje," odpovídá hodinář.

"Železo bylo v dávných dobách nekvalitní a křehké. Vymýšlely se nové způsoby, jak ho učinit pevnějším. Meče se hasily v oleji, ale i v krvi," vysvětluje Arpa. Jak sám tvrdí, prodává příběhy. Jestli mu to uvěříte, nechává na vás.

Ruská ruleta

jarvis_58e38d5b498e6cb2e1863541.jpeg

Švýcarského rebela fascinuje smrt. Lebky, kosti a kulky proto patří k jeho nejoblíbenějším motivům. Jedním z jeho bestsellerů jsou i hodinky, jež obsahují skutečné nábojnice. O tom, kdo si je kupuje, Arpa diplomaticky nemlčí. "Kolik gangsterů je mezi mými zákazníky? Nevím, možná hodně. Upřímně řečeno, velká část trhu s luxusním zbožím by se bez takových lidí neobešla," poznamenává.

K dobru přidává i historku s jedním svým zákazníkem se silným ruským přízvukem. "Ukazoval jsem mu spoustu modelů, ale on že jedině ty s náboji. Plácli jsme si," vypráví. Když zákazník dorazil, hodinky ještě nebyly hotové. Duchapřítomný Arpa podrážděného klienta uklidnil tím, že přinesl jednu ze svých zbraní a nechal ho vystřílet zásobník do koženého gauče ve své kanceláři. "Ty kulky a nábojnice pak použijeme právě na vaše hodinky, řekl jsem mu. Hromotluk mě objal a pochvaloval si, že takové nakupování ještě nezažil," směje se Arpa. 

Bleskové vylepšení

jarvis_58e38d5c498e6cb2e1863545.jpeg

Je to scéna jako z filmu podle románu Julese Verna. Muž v podivném skafandru natahuje ruku, která svírá kovový předmět. Před ním stojí obrovský Teslův transformátor, z něhož po chvíli začínají šlehat blesky.

Muž natahuje ruku a paprskovité výboje zasahují předmět v jeho ruce. Není to nic jiného než pouzdro hodinek, na kterém blesk zanechá nepravidelné vrypy a skvrny. Každé hodinky jsou tak nenapodobitelným unikátem.

"Fascinují mě přírodní živly a blesky obzvlášť − je to ta nejušlechtilejší forma ohně," říká Arpa, v jehož hlavě se tento bláznivý nápad zrodil. Výsledek je působivý, ale hodinář v tomto případě uznává porážku. "Byl to neúspěch. Alespoň z marketingového hlediska. Chcete přece celý ten mechanismus vozit s sebou a ukazovat ho lidem. Jenže by to bylo strašně drahé a navíc by nás na to nikdo nepojistil," povzdychne si.

Mistři oboru

jarvis_58e38d5c498e6cb2e1863549.jpeg

Vymýšlet bláznivé koncepty je jedna věc, uvádět je v život druhá. Arpa sice sám dokáže hodinky sestavit, ale jeho dovednost má své limity. "Nemám na to trpělivost," svěřuje se. Jeho nápady tak v realitu proměňují mistři svých oborů. "Vím, jak se pracuje v klasických manufakturách. Viděl jsem lidi, kteří přicházeli a odcházeli z práce naprosto ve stejnou dobu. Na minutu. Pokud potřebujete vyrábět klasické strojky, pak takové lidi potřebujete," myslí si.

Arpovy kreace si ovšem žádají jinou sortu hodinářů. Tu, kterou změny neděsí, ale inspirují. "Spoustu řemeslníků ty moje výmysly pobuřují a vůbec je nedokážou zpracovat," dodává. Jedním z jeho pravidelných spolupracovníků je belgický rytec Bram Ramon. Jeho práce patří k působivým ukázkám toho, co je možné za pomocí starých technik vytvořit. "To, že moje hodinky vůbec vzniknou, není moje práce, ale zásluha lidí, jako je on," říká Arpa.

Neukazatel času

jarvis_58e38d5c498e6cb2e186354d.jpeg

Kdo dneska potřebuje hodinky k tomu, aby věděl, kolik je hodin? Odpověď na tuto řečnickou otázku se v hlavě Yvana Arpy zhmotnila v model bez ručiček, zato s dvěma tourbillony − složitými mechanismy eliminující vliv gravitace na mechanismus hodinek.

Jeden běží ve dne, druhý v noci. Jediné, co se tak dozvíte, je, zdali je den, či noc. Aby těch výstředností nebylo málo, pouzdro je vyrobené ze zrezivělého vraku Titaniku. Hodinky vznikly pro švýcarskou manufakturu Romain Jerome.

"Technicky to byl velmi náročný model. Docílit toho, aby oba tourbillony měly dost energie po tak dlouhou dobu, byl oříšek. Hodinky mají dělat jedinou věc − ukazovat čas. Tyhle to nedělají, přesto stály 300 tisíc dolarů. Vzniklo pouze devět kusů, všechny se prodaly. Dokázali jsme, že hodinky jako takové jsou v podstatě zbytečné," vysvětluje Arpa. "Dodnes mi za tu drzost spousta lidí nemůže přijít na jméno."