Pánové, buďte hraví a zůstaňte sami sebou, což se ovšem vůbec nevylučuje s tím, abyste byli i kultivovaní. Pokud jde o kultivovanost pánského šatníku, něco málo o tom vím. Mám pro vás pár rad, jak se cítit daleko lépe a ještě k tomu dobře vypadat.

Samozřejmě, trocha vynaloženého úsilí vás nemine. Neuškodí si nastudovat základní principy a pravidla odívání. Existuje odborná literatura a vše podstatné najdete na internetu, ale nejlepší je si vytoužené produkty přímo "osahat". Funguje to podobně, jako když si chcete koupit nový mobil, počítač nebo auto. Pokud se v problematice budete orientovat, ušetříte si na samém počátku nemalé finanční prostředky a mnohdy i zklamání.

Domnívám se, že by neměl nastat rozpor mezi tím, kým doopravdy jste, a tím, jak díky svému oděvu působíte. Jde o dosažení přirozenosti. Nenechte se přehnaně ovlivňovat módními trendy a tendencemi ve střizích, stylech, designech a barvách. Každý z nás jsme jedinečná osobnost. Dejte vlastnímu individualismu prostor a začněte cíleně budovat svůj osobitý styl.

Nejprve je třeba se zamyslet, k čemu má váš šatník skutečně sloužit. Zjednodušeně lze hovořit o odívání vhodném do pracovního prostředí, nezbytném pro formální příležitosti a pro volný čas. A ať už vaše garderoba bude sloužit čemukoliv, společné musí mít jedno − kvalitu.

Je to prosté. V maximální možné míře volte přírodní materiály. Pro začátek úplně stačí bavlna a vlna. Příměsi umělých hmot, stejně jako nežehlivé, nemačkavé a tekutiny odpuzující úpravy na košilovinách a oblekovinách jsou váš úhlavní nepřítel. Vždy znamenají zásadní omezení uživatelského komfortu ve vnímání na těle, splývavosti a prodyšnosti. Jejich životnost je navíc kratší.

Doporučuji také věnovat pozornost detailům. V rámci zkoumání výrobku si prohlédněte velikost stehů, boční švy, všímejte si, jak jsou obšité knoflíkové dírky, z čeho a jak jsou přišité knoflíky, a neváhejte si na sebe přiložit špičky límce, pravou a levou manžetu, rukávové rozparky, tvar klop, kapes, délku a tvar levé a pravé nohavice, vsazení zipu. Nezbláznil jsem se. Stačí malá chvilka, diskrétní pozorování, a víte, na čem jste.

Kultivovaný muž v odívání volí v zásadě jednu ze tří cest. Zaprvé se rozhodne pro kvalitní konfekci a s ní spojenou "Tour des Boutiques". Bez návštěvy vícera míst, zkoušení a převlékání se to neobejde. Druhou možností je zvolit některého z poskytovatelů odívání "Made to Measure" a jeho případné varianty. Mělo by se vám dostat odbornější péče a pomoci. Rozšíří se vám i manévrovací prostor ve smyslu individualizace a osobitosti.

Třetí cesta do míst, kde vám zhotoví obleky na zakázku klasickou krejčovskou metodou, je nejnáročnější a nejsofistikovanější. Je určena mužům, kteří vyžadují kvalitu, vědí, kam míří a proč. Musíte být připraveni. Zejména mentálně, ale i ekonomicky, protože cesta na vrchol má svoji cenu.

Záleží jen na vás, kudy se vydáte. Není rozhodující, jaká varianta odívání vám bude nakonec nejpříjemnější a zvítězí. Důležitý bude soulad s vaší osobností a pocit, který získáte. Možná v tom nakonec naleznete zalíbení, stejně jako já a pánové, s nimiž se setkávám. 

Autor obléká významné muže v Evropě i v Severní Americe.