Měří skoro dva metry, váží 120 kilo, hruď má potetovanou a jeho paže je asi stejně silná jako moje stehno. Zároveň je nejlépe vydělávajícím hercem na světě, a aby toho nebylo málo, časopis People ho označil za Nejvíce sexy muže roku 2016. Dwayne Johnson alias The Rock, herec, producent, jeden z nejlepších wrestlerů planety a muž, který se dostal z prostředí pouličního gangu až do nejvyšších pater showbyznysu.

Podle časopisu Forbes si Johnson za loňský rok přišel na 49 milionů dolarů. Byly ale doby, kdy měl hodně hluboko do kapsy. Jeho otec se živil jako profesionální wrestler, doma moc času netrávil a kvůli jeho nestálému povolání rodina procestovala prakticky celé Spojené státy. Chvíli to vypadalo, že z Dwayna bude mladistvý delikvent, pak svou energii ale napřel do bodybuildingu a v osmnácti získal stipendium na univerzitě v Miami jako hráč amerického fotbalu. Ještě v prvním ročníku ale utrpěl vážné zranění, které ho vyřadilo ze hry a poslalo do hlubin deprese. "Moje rameno prostě vyskočilo z kloubu a jen tam tak viselo. Neměl jsem pak chuť vůbec do ničeho. Vstát, hrát, nic," vzpomíná.

Wrestling jsem vnímal jako příležitost, jak si vybudovat jméno a dostat se do Hollywoodu.

Odešel ze školy, chtěl se na všechno vykašlat, ale zpět do hry ho vytáhl jeho kouč. V roce 1995 dostal smlouvu s kanadským týmem Calgary Stampeders, ale po pár měsících se s ním rozloučili. "Tentokrát to nebylo zranění, jen jsem prostě nebyl dost dobrý," krčí rameny. Jeho sen o kariéře profesionálního hráče a šestimístných ročních výdělcích se podruhé − a tentokrát definitivně − rozpadl.

Rozhodl se tedy pokračovat v rodinné tradici a dát se na wrestling, sport na pomezí volného zápasu a divadla, kde každý zápasník vystupuje v určité roli "hrdiny". Johnson si vybral jméno Rocky Maivia a byl za toho hodného. Jenže publikum jeho alter ego nepřijalo, proto se rozhodl, že si bude v ringu klestit cestu jako záporák. Z Rockyho se stal The Rock.

Dwayne Johnson (44)

Wrestlerem byl jeho otec Rocky i dědeček, Johnsonova babička zase působila jako jedna z mála promotérek wrestlingových zápasů. Otec byl Afroameričan z Kanady, matka se narodila na Samoi. Dětství strávil pendlováním po USA, od osmnácti hrál na univerzitě americký fotbal. Po zranění a následném neúspěšném pokusu o obnovení fotbalové kariéry se rozhodl pokračovat v otcových stopách a stát se profesionálním wrestlerem. Dodnes je považován za jednoho z nejlepších zápasníků všech dob. Kariéru ukončil v roce 2004, aby se mohl naplno věnovat herectví. Jeho muskulatura se objevila v akčních trhácích jako Mumie se vrací (2001), Kráčející skála (2004) či Herkules (2014), prosadil se však také v komediálních rolích. Nejvíce se proslavil jako detektiv Hobbs ve filmech Rychle a zběsile. Je otcem dvou dcer – jednu má se svou bývalou manželkou Dany Garciovou, jež je i jeho manažerkou, druhou s dlouholetou přítelkyní Lauren Hashianovou.

A stal se jedním z nejúspěšnějších wrestlerů v historii. S úspěchy ve wrestlingu začaly i jeho pokusy o kariéru ve filmovém průmyslu. Poprvé se objevil ve filmu Mumie se vrací (2001), na který vzápětí navázalo volné pokračování Král Škorpion (2002). V roce 2011 Johnson nastoupil do hollywoodského vlaku jménem Rychle a zběsile a teprve s ním se z uvadající franšízy stal stroj na peníze. První film, v němž se objevil v roli policejního agenta Hobbse − Rychle a zběsile 5 −, vydělal téměř dvojnásobek toho co předchozí díl. "Pětka" vynesla 626 milionů dolarů. Dohromady tři dosavadní rychlé a zběsilé filmy s "Rockem" vydělaly téměř tři miliardy dolarů. A brzy k nim přibudou další příjmy. Nejnovější, osmý díl série je právě nyní v kinech.

Dwayne, zažíváte zřejmě vrchol své kariéry. Nejenže jste nejlépe placeným hercem v Hollywoodu, ale byl jste nedávno zvolen i nejvíc sexy mužem na planetě.

Je to tak a mám z toho velkou radost. Ale všechno, čeho jsem dosáhl, je jen výsledkem toho, že jsem věřil sám v sebe a chtěl jsem v životě uspět. Musel jsem se odrazit ode dna a neuvěřitelně tvrdě pracovat na tom, abych byl tam, kde teď jsem. Najít práci v Hollywoodu je pouze pro otrlé − zuby nehty bojujete o každou malou roličku, pak o další a tak pořád dokola a pomalu se posunujete vpřed. Doufám, že když se na mě lidé podívají, nevidí jen nějakého namakaného hezouna, ale člověka, který musel tvrdě dřít.

Co se týče filmů, jste v jednom kole. Loni jste natočil akční komedii s Kevinem Hartem Centrální inteligence a namluvil jednu z postav animované disneyovky Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa. Nyní je v kinech Rychle a zběsile 8 a vzápětí nás čeká Pobřežní hlídka.

Vždycky jsem chtěl mít široký záběr − komedie, filmy pro mladší publikum. Pokud chcete jako herec růst, nemůžete se pořád dokola objevovat jen v akčních filmech. Komedie mi navíc sedne, mám pro ni cit a není nic lepšího, než když můžete někoho rozesmát. Namluvit kreslenou postavičku je zábava a pro mě něco úplně jiného − musel jsem namáhat úplně jiné svaly, než na které jsem normálně zvyklý. K Havaji a polynéské kultuře mám osobně velmi blízko − moje matka je původem ze Samoy − tak jsem nemusel moc váhat.

jarvis_58f62caa498ebdf0c6d3867f.jpeg
Dwayne Johnson dobyl svět wrestlingu i Hollywood.
Foto: archiv distributora

Vaše dospívání na Havaji nebylo zrovna jednoduché. Řekněte mi víc o tom období. Prý jste byl součástí gangu?

Bylo mi čtrnáct let, přišli jsme o dům, táta byl pořád pryč a já se sčuchl se špatnou partou − rvali jsme se, kradli jsme. Šli jsme hlavně po drahém oblečení a po špercích. Ve Waikiki, kde jsem tehdy žil, byla spousta luxusních obchodů − Prada, Gucci, Armani a jedno klenotnictví vedle druhého. Kde jsou turisté, tam jsou i peníze. Pak jsme se ty věci snažili co nejrychleji prodat. Do mých sedmnáctých narozenin mě zatkli asi sedmkrát nebo osmkrát.

Jak jste se z toho dostal?

Když mi bylo osmnáct, tak jsem si řekl: "Co je jediná věc, kterou můžu v téhle beznadějné situaci ovlivnit? Moje tělo." Potřeboval jsem se srovnat do latě a to se mi povedlo právě díky bodybuildingu − začal jsem na sobě pracovat, vážit si sám sebe a poprvé v životě jsem měl nějaké cíle. Toužil jsem po tom, být jako Arnold Schwarzenegger nebo Sylvester Stallone, a věděl jsem, že jednoho dne přijde řada i na herectví.

O herectví jste se hodně naučil již během své kariéry wrestlera. Vždycky jste chtěl dobýt Hollywood?

Byl to můj sen. Pořád dokola jsem se díval na Rockyho, ten film mi změnil život. Rocky Balboa se stal mým vzorem. Na wrestling jsem se dal, protože to byla rodinná tradice, táta wrestler, děda taky. Zároveň jsem to vnímal jako příležitost, jak si vybudovat jméno a dostat se do Hollywoodu. Už dlouho předtím, než jsem natočil film Herkules, jsem pracoval na vlastním projektu, který by tento příběh zpracoval, ale nikdo mě nebral vážně. S velkým vypětím jsem získal role ve filmech Mumie se vrací a Král Škorpion, ale i potom pro mě bylo hrozně těžké získat nějakou další roli. Takže jsem si řekl, že chci filmovou branži poznat důkladně celou, natočil jsem pár komedií a zjistil jsem, že mi ten žánr sedí.

Stýská se vám někdy po wrestlingu, nebo už definitivně zvítězilo herectví?

Wrestling je zábavný, protože pracujete s živým publikem. To vás nabíjí obrovskou energií, ale vybírá si to vysokou daň na vašem těle. Herectví je oproti tomu úplně jiné. Musíte mít v zásobě škálu emocí a vcítit se pokaždé do jiné role, což ve wrestlingu neplatí. Tam máte svou postavu a té se držíte v každém zápase. Na plátně mohu být zamilovaný, vtipný nebo rozzuřený. Ve wrestlingovém ringu jde jen o to, vymlátit z toho druhého duši.

jarvis_58f62cab498ebdf0c6d38683.jpeg

Kdy jste poprvé nahlédl do světa wrestlingu?

Už jako malý. Táta mě na přípravu bral s sebou od mých pěti let. Celý den jsem byl mezi obřími chlapy, kteří spolu zápasili nebo posilovali. Úplně jiný svět. Všechno bylo špinavé: špinavé stroje, špinavá tělocvična, špinavé žíněnky. Táta mi říkal: "Já vstávám v šest, ty taky budeš vstávat v šest. Já si dám kafe a ty si dáš pomerančový džus. Já chodím do tělocvičny, ty půjdeš se mnou. A na těch propocených žíněnkách jsem se válel s ostatními chlapy a oni kolem mě zápasili.

Brali vás lidé vážně, když jste usiloval o hereckou kariéru? Nemysleli si o Dwaynu Johnsonovi, že je jen natvrdlá hora svalů?

Když jsem seděl na poradách s ředitelem marketingu nebo distribuce, kde jsme řešili, jak budeme filmy propagovat a kde musíme zabrat, tak nenastal jediný okamžik, kdy bych si řekl: "Aha, tak teď fakt vůbec netuším, o čem je řeč." Řídil jsem se stejnými pravidly jako ve wrestlingu nebo americkém fotbalu. To znamená: obklop se těmi nejlepšími trenéry, měj dobrého režiséra, pečlivě si vyber ostatní členy týmu, a když nevíš, co máš dělat, tak se neboj požádat někoho o pomoc. Řekli mi, že mám potenciál, tak jsem do toho šel. Neřekl jsem si: "Jsem skvělý, bude ze mě přes noc hvězda. Natočím za rok třicet filmů."

Vaše produkční společnost se jmenuje Seven Bucks Productions. To jste měl tehdy v kapse opravdu jen sedm dolarů?

Jo. V roce 1995, když jsem vypadl z kanadské fotbalové ligy, jsem se vrátil do Miami a zavolal jsem tátovi, aby mě vyzvedl z letiště. Tak pro mě přijel, já jsem seděl v autě a říkám si: "Kolik já mám u sebe vlastně peněz?" Měl jsem pětidolarovku, dolar a nějaké drobné. Mihlo se mi hlavou, to jsem teda dopadl, vždyť jsem to měl všechno na dosah. Warren Sapp, který nastoupil na moje místo v týmu, v tu dobu právě podepsal několikamilionový kontrakt. Nic proti němu nemám, jsme kamarádi a já mu to moc přeju. Jen jsem měl tehdy pocit, že po těch letech tvrdé práce si ostatní užívají úspěchu a já pořád nic. Ale nakonec jsem se přece jen dočkal.