Nedá se tomu vyhnout. Všichni PR manažeři hollywoodských herců pracují přesčas, aby připravili své svěřence na novinářské dotazy o Weinsteinově aféře. Nechtějí je uvést do rozpaků, protože s Harveym Weinsteinem, vlivným producentem obviněným z dlouhodobého sexuálního obtěžování žen, pracovali v posledních letech téměř všichni.

Když se zeptáte Chrise Hemswortha, jedné z největších filmových hvězd současnosti, odpoví upřímně a s rozmyslem. "Je to strašné, strašné. Soucítím se ženami, které si tím musely projít, a obdivuji je za jejich statečnost. Nejvíc ze všeho ale doufám, že už se nic takového v budoucnu nebude opakovat." Slušná, opatrná odpověď. Každý v Hollywoodu okolo jména "Weinstein" našlapuje opatrně.

Kdo si naopak na nějaké chození okolo horké kaše nepotrpí, je Thor − Hemsworthova nejslavnější postava severského boha s dlouhým blonďatým hárem a kouzelným kladivem, který nedávno vtrhl do světových kin ve filmu Thor: Ragnarok. Na rozdíl od některých předchozích "komiksáků" od Marvela působí jako závan čerstvého vzduchu. Za prvé − Thor přišel o své vlasy i o kladivo. Samozřejmě nechybí spousta explozí, záplava vizuálních efektů a stafáž slavných herců v roli superhrdinů, jako jsou Mark Ruffalo coby Hulk, Benedict Cumberbatch jako Doctor Strange, Tom Hiddleston jako Loki a konečně nováček − Cate Blanchettová jako arcimrcha Hela.

Tím překvapením je ovšem záplava absurdních gagů, přisprostlých hlášek a hudby od Led Zeppelin. Možná to chvílemi celé nedává úplně smysl, ale je to velká zábava. Sázka na celkem neznámého novozélandského režiséra Taiku Waititiho, jenž měl doposud na kontě jen komedii o životě upírů Co děláme v temnotách (2014), se evidentně vyplatila. Thor: Ragnarok, třetí film věnovaný postavě Thora, na filmovém serveru Rotten Tomatoes nasbíral úctyhodných 93 procent. V marvelovském vesmíru konečně vysvitla hvězda naděje.

V novém filmu hrajete opět s Markem Ruffalem, představitelem Hulka. Nesházeli vám ostatní Avengeři?

Ne. Patří jim to. To mají za to, že šli a natočili Captain America: Občanská válka a na nás se vykašlali. Takže jsme si řekli, že za trest uděláme tu nejlepší marvelovku. Nebo alespoň doufám. Pamatuji si, když jsme jezdili po všech tiskovkách k Avengers: Age of Ultron a všichni pořád jen mluvili o připravované Občanské válce, zatímco my s Markem jsme tam seděli jak pecky. Takže dobře jim tak.

jarvis_5a096fbc498e0896864b8257.jpeg
Se španělskou herečkou Elsou Patakyovou vychovává v australském Byron Bay tři děti.
Foto: Getty Images

Ještě jste jim to osladili tím, že jste do týmu přibrali Cate Blanchettovou.

No právě! Ona je úžasná. Kde bych tak začal? Mám ji hrozně rád. Nejenže je hrozně talentovaná, ale je navíc i velmi vtipná a chytrá. Vždycky, když na plac vstoupí taková těžká herecká váha, je to zážitek. Klidně by si mohla dovolit být nepříjemná jako mnozí jiní velcí herci, ale ona je prostě skvělá. Obdivuji ji už dlouho a jsem hrozně rád, že jsem si mohl zahrát po jejím boku. Další Australan v týmu se vždycky hodí.

Thor má poprvé krátké vlasy. Byl jste zklamaný, že jste o ně přišel?

To byl můj nápad. Proč by se Thor nemohl nechat ostříhat? Potřeboval změnu. Už mi ty vlasy lezly na nervy, měl jsem je v několika filmech, tak jsem si dupnul a řekl jsem, že musí pryč. Jinak to nedělám. Naštěstí se mnou studio i Taika (režisér Taika Waititi) souhlasili. Navíc nám to ušetřilo hodinu v maskérně každý den. Ono to dává i smysl. Thor už není nejmladší, vlasy mu řídnou… To se stává i severským bohům.

Vím, že stačí málo, abych udělal špatný krok, a všechno, čeho jsem dosáhl, zase zničil.

Takže vás už postava Thora začala nudit?

Teď tady nechci něco plácnout a dostat se do problémů, ale řeknu to asi takhle. Už to všechno bylo takové… povědomé. Kdybychom drželi ten samý kurz jako v minulých filmech, nevím, jestli bych ze sebe ještě vykřesal dostatek nadšení. Taika to naštěstí pochopil, s materiálem si pohrál a posunul ho jiným směrem. Podle mě vzniklo něco, co jsme v marvelovském univerzu ještě neviděli. Někdy je dobré vsadit všechno na jednu kartu. K čemu by to jinak bylo? Navíc musíte myslet na fanoušky. Já sám jsem fanoušek, a když vidím něco, co vypadá úplně stejně jako předchozí film ze série, tak mě to prostě nebaví.

Co byla ta největší změna?

Víc jsme improvizovali. Taika improvizaci miluje. Chtěli jsme, aby Thor byl zábavnější, spontánnější. Já jsem měl k zádumčivému stoikovi vždycky daleko, takže mi ta nová poloha sedla. Během jednotlivých scén jsme na sebe pokřikovali různé nápady. Atmosféra byla mnohem uvolněnější a myslím, že je to na výsledku vidět. Jedna z nejvtipnějších hlášek z filmu vznikla, když se na plac díky nadaci Make a Wish přišel podívat jeden fanoušek. Natáčeli jsme zrovna scénu z kolosea, kdy spolu mají Hulk a Thor bojovat. A ten kluk, Darcy se jmenoval, na mě najednou zakřičel "Měl bys říct: ,Toho znám. To je kámoš z práce.'" Všichni jsme se zlomili v pase. Nejlepší hláška z celého filmu. Taika přišel taky se spoustou nápadů, jak odlehčit ty hutné, "shakespearovské" dialogy z prvních dvou filmů.

Chris Hemsworth (34)

Dětství strávil mezi australským Melbourne a farmou na planinách Severního teritoria. Jeho první role byly v australských seriálech. Ve filmu se uvedl jako George Kirk, otec kapitána Kirka, ve Star Treku v roce 2009. O dva roky později už byl obsazen jako Thor, kterého ztvárnil celkem pětkrát – Thor (2011), Avengers (2012), Thor: Temný svět (2013), Avengers: Age of Ultron (2015) a nejnověji Thor: Ragnarok (2017). Kromě toho si zahrál lovce v temné verzi klasické pohádky Sněhurka a lovec (2012) a Lovec: Zimní válka (2016). To, že umí hrát i reálné postavy, potvrdil ve snímku Rivalové (2013), kde ztvárnil legendárního britského automobilového závodníka Jamese Hunta. Se španělskou herečkou Elsou Patakyovou vychovává v australském Byron Bay tři děti.

Kdyby s Taikou nepřišel ten závan čerstvé energie, byl by toto váš poslední Thor?

Kdo ví.

Právě teď natáčíte další film s Avengery, tentokrát s podtitulem Infinity War. Tušíte už, kdy definitivně skončíte se samostatnými filmy s Thorem?

To samozřejmě vím, protože moje smlouva má taky nějakou platnost, ale upřímně řečeno − to poslední natáčení jsem si užil tak, že bych klidně šel do čtvrtého filmu. Nebo i do pátého. Nikdy nevíte, co se může přihodit.

Kromě Thora byla jednou z vašich zásadních rolí postava závodního jezdce Jamese Hunta ve filmu Rivalové. Jak na ni vzpomínáte?

Pamatuji si, že jsem se na tu roli hrozně těšil. Dělal jsem hlavně akční a fantasy filmy jako právě Thor nebo Sněhurka a lovec a potřeboval jsem trochu změnit žánr. Charismatičtější postavu než Jamese Hunta si snad ani nedokážete vymyslet, naprostá superstar své doby. Byl to frajer, a když k tomu ještě připočtete nejvíc sexy sport formuli 1… Užíval si života, dostal každou ženskou. Skvělá postava!

Co vás na něm fascinovalo nejvíc?

Ta jeho povaha − měl v sobě velký kus dítěte. To, že si dokázal všechno užívat, nemyslet na následky a jít do toho po hlavě, ale přitom se srdcem na dlani.

Co bylo při přípravách na roli Jamese Hunta nejtěžší?

Zhubnout. Zatímco u ostatních filmů jsem vždycky musel kila nabrat, tady musela pryč. Shodil jsem skoro 14 kilogramů. Místo posilování a cpaní se bílkovinami jsem dělal pravý opak: běhal a hladověl. Moje žena byla tehdy zrovna těhotná a prý jsem byl náladovější než ona.

Hunt proslul svým zhýralým životním stylem. Tam byste našel nějaké společné pojítko?

Taky jsem si užil, nebojte. Večírky, alkohol, nemyslet na ráno… To bylo ale předtím, než jsem odešel do Hollywoodu, ještě v Austrálii. Nikoho to moc nezajímalo, nebyl jsem slavný. Jakmile jsem odešel do Ameriky, stáhl jsem se více do sebe.

Rivalové popisují komplikovaný vztah Jamese Hunta a Nikiho Laudy. Vy máte dva bratry − Liama a Luka, kteří jsou také herci. Panuje mezi vámi také rivalita?

Ne. Staráme se jeden o druhého. Jsme si velmi blízcí, přestože nás dělí tisíce kilometrů. I když jsem žil skoro dva roky v Londýně, tak jsem si vždycky našel čas, abych se s nimi někde potkal. Můj starší bratr Luke mi hodně pomohl v začátcích kariéry. Bez něj bych určitě nebyl tam, kde jsem dnes. Když se snažil v Hollywoodu prorazit můj mladší bratr Liam, byla zase řada na mně, abych mu pomohl. A jsem na něj hrozně pyšný.

Jak se to vůbec přihodilo, že se všichni tři bratři věnujete herectví?

Myslím, že je to proto, že jsme se všichni naučili dobře pracovat s naší vlastní představivostí. Vyrůstali jsme s rodinou v Severním teritoriu. Tam není moc co dělat. Doma jsme ani neměli televizi, takže nám nezbylo nic jiného než číst knížky a žít si ve svých vlastních světech. Četl jsem tehdy hlavně fantasy a vtipně se to semlelo tak, že hraji hlavně fantasy postavy.

Máte tři děti. Jsou fanoušci Thora?

Jsou. Ale jen v těch filmech. Když se za mnou přijdou podívat na plac a vidí, že to je všechno jen jako a všude je zelené plátno, rychle je to přestane bavit. Můj syn Sasha ale zbožňuje Kapitána Ameriku, takže kdykoliv je v dosahu Chris (Evans − představitel Kapitána Ameriky, pozn. red.), jsem až ten druhý. Chris je nejlepší vychovatelka. Vřele doporučuji. Můj druhý syn Tristan miluje Thora. Nenechá si vůbec sáhnout na vlasy. Což mě pochopitelně těší. A dcera India Rose? Samozřejmě Wonder Woman. Tu vlastně milujeme všichni. Wonder Woman ovládla naši domácnost. Je to i moje nejoblíbenější postava.

Doma jsme ani neměli televizi, takže nám nezbylo než číst knížky a žít si ve vlastních světech.

Už jste uvažoval o tom, jak bude vypadat vaše kariéra po Thorovi?

Samozřejmě. Už z toho mám i trochu nervy. Vím, že stačí málo, abych udělal špatný krok, a všechno, čeho jsem dosáhl, zase zničil. Ale zároveň vím, že musím začít dělat odvážnější kariérní rozhodnutí. Chci riskovat a trnout, jestli to vyjde. Potřebuji se začít bát.

Vaše manželka, herečka Elsa Patakyová, je původem ze Španělska. Naučil jste se už španělsky?

Vůbec. Děti ale umí perfektně. Všichni u nás doma mluví španělsky kromě mě. Vždycky jsem se to chtěl naučit, ale nikdy se mi to nepovedlo. Ono to má také svoje výhody. Nerozumím manželce, když mi nadává. Jediné, co jsem za ty roky vypozoroval, je, že když jí řeknu "Si, mi amor", tak se vždycky trochu uklidní.