Italská značka Tod's oslovila v různých zemích osobnosti s tím, aby navrhly speciální limitovanou edici slavných mokasín Gommino. Česko v tomto projektu reprezentuje topmodelka a filantropka Tereza Maxová, která navrhla jeden pár dámských a jeden pár pánských bot. "Tod's pro mě reprezentuje pohodlnou obuv, boty na řízení, do kterých jen vklouznete. Té pohodlné botě jsem chtěla dát nový designový prvek a zároveň jí vtisknout svůj vlastní styl. Nikdy nenosím nic překombinovaného," vysvětluje Tereza. Při samotném navrhování se zaměřila na použité materiály, barvy a hledala ten správný kontrastní prvek. Tím se nakonec stala červená barva. Zářivě rudé štěpování gumových nopů, jež zahrazují klasickou podrážku.

Mokasíny od Terezy mají sešlápnutou patu. Ne, není to chyba, ale Terezin záměr, jak ještě více zdůraznit komfort těchto modelů. "Jako máma vím, že když ráno někam běžím, sešlápnu kdejakou botu nebo nosím pantofle," směje se autorka limitované edice na jaro−léto 2018. Obuv v továrně v italském Brancadoru nakonec ušili tak, že ji můžete nosit jako pantofle, ale také si ji natáhnout jako klasické mokasíny.

jarvis_5a214cfd498e34d8c8fbcd30.jpeg
Topmodelka a filantropka Tereza Maxová
Foto: archiv Tod's

Tereza původně uvažovala o džínovině, než zjistila, že denim již v kolekcích Tod's figuruje. Ve hře byly také výšivky i vícebarevné kreace. "Pak jsem začala přemýšlet o tom, jaké boty nosíme nejvíc. Takové, které se hodí ke všemu a jsou klasičtější," popisuje tvůrčí proces zakladatelka jedné z nejúspěšnějších charitativních organizací v Česku. Oprostila se od výrazných zdobných prvků a zůstala u jednoduchosti.

Barevnou paletu pak vybrala tak, aby se podle jejích slov co nejvíce prodávala. "U pánského modelu jsem se zaměřila na výběr té nejlepší černé kůže. U dámských bot jsem hledala něco pohodlného, v čem se dá chodit přes den i večer. Botu, která se hodí ke všemu. Botu, ze které budete mít radost a budete ji s sebou i všude vozit," vysvětluje modelka. Nakonec vybrala pro dámský model zlatou kůži s lehkým nádechem do stříbra. Zatímco dámskou variantu zdobí dva zlaté střapce vystupující z loga italské značky, na pánských mokasínách z černé sametové kůže funguje jako ozdobný prvek dvojité T ve stříbrném odstínu. Uvnitř každé boty pak nechybí monogram autorky.

"Měla jsem možnost nejen vybrat barvy a kůže, ale i podívat se na samotnou ruční výrobu bot. Byl to obrovský zážitek, až tam jsem si uvědomila, kolik je za jednou botou práce," říká Tereza. "Ačkoliv to je obrovský kolos, nejde o pásovou výrobu, vše se dělá ručně a na řemeslo se taky klade maximální důraz," s nadšením mluví o své nedávné návštěvě v sídle italské značky.

"Nešlo jen o to, něco navrhnout, projekt má větší rozsah," upozorňuje Tereza. Každý, kdo si koupí boty z její limitované edice, přispěje částí peněz na Nadaci Terezy Maxové dětem, která od roku 1997 pomáhá opuštěným a znevýhodněným dětem v Česku. Projekt ji nadchl natolik, že sama uvažuje o dalším navrhování bot. "Navrhovala jsem sklo a další věci, ale boty by mě hodně bavily. Nápadů mám spoustu," říká s úsměvem.

Boty Tod's Limited Edition by Tereza Maxova budou k dostání výhradně v pražském butiku Tod's v Pařížské ulici č. 13 od února příštího roku.