Pojďme si to shrnout. Tereza Maxová je jednou z nejúspěšnějších Češek v módním byznysu. Modelka, jejíž tvář zdobila obálky světových edicí magazínů jako Vogue, Elle či Glamour. Zakladatelka Nadace Terezy Maxové dětem, která se soustřeďuje zejména na pomoc opuštěným dětem. Trojnásobná matka. A konečně již potřetí v řadě i hostující šéfredaktorka vánočního čísla tohoto magazínu.

Poprvé nás "unesla" do Londýna, podruhé do Milána a i do třetice si pro nás přichystala překvapení. Rozhodla se totiž roli šéfredaktorky pojmout opravdu svědomitě a na chvíli vstoupit do nové role − fotografky. Vážně! Nebylo to žádné "jenom jako". Tereza se, navzdory lehké nervozitě některých našich stálých spolupracovníků obávajících se čerstvé konkurence, chopila fotoaparátu a začala naplňovat svou vizi o magazínu věnovaném výjimečným ženám zachyceným v prostředí, v němž se cítí nejlépe. Vskočila do toho s nadšením po hlavě a pozorně naslouchala všem radám, tipům a doporučením laskavých mentorů v podání fotografů Benedikta Renče či Davida Tureckého.

Stala se tak autorkou většiny otištěných fotografií a s podporou profesionálního týmu i celé fashion story, kterou jste právě měli možnost zhlédnout na předchozích stránkách. Pro tu si vybrala šest mimořádných českých a slovenských modelek: Denisu Dvořákovou, Anetu Měšťanovou, Ester Berdychovou, Dorotu Kullovou, Paulinu Liškovou a Karolinu Egersdorfovou.

"Chtěla jsem vytvořit sérii smyslných, trochu provokativních snímků, které by oslavovaly ženskou krásu," vysvětluje svůj záměr Tereza, jež byla vždy zvyklá stát na opačné straně objektivu. Inspirací jí byla zejména práce módního fotografa Stevena Meisela nebo tvůrčího dua Mert & Marcus. "Děvčata jsou krásná. Zajímavé ale je, že jakmile se na ně podívám skrze kameru, mohu jejich krásu obdivovat zblízka a připadají mi ještě půvabnější," usmívá se. Aby vynikla jejich přirozená krása, zvolila co nejjemnější make-up. Jedinými "vylepšeními" tak jsou kromě modelů z jarních kolekcí luxusních módních domů i šperky italského klenotnictví Bulgari.

Je to vůbec poprvé, kdy se Tereza postavila do úlohy fotografky. Do té doby podle svých slov nejčastěji fotila pouze vlastní děti. Dlouholeté zkušenosti z vrcholných pater módní branže ji naučily, že klíčem pro úspěšné focení je vytvoření příjemné atmosféry a navázání důvěry mezi modelkou a fotografem. "Snažila jsem se s modelkami, které jsem dosud osobně neznala, navázat uvolněný rozhovor, aby se nám spolu lépe pracovalo. Sama vím, jak velký je při focení rozdíl v tom, když máte pocit, že na vás kamerou míří člověk, kterému můžete věřit," dodává v krátké chvilce, kdy se hrdinky naší fashion story převlékají.

Stejnou strategii se snažila uplatňovat i při focení jednotlivých rozhovorů, ať už to bylo s výtvarníkem Theodorem Pištěkem, s nímž ji pojí přátelství, či se zpěvačkou Marií Rottrovou, s níž se setkala poprvé. "Nejzábavnější na celém tomto projektu byla různorodost. Mohla jsem si vyzkoušet focení intimních portrétů i stylizovaných módních snímků," svěřuje se.

V dobách, kdy byla její modelingová kariéra na vrcholu, se přátelské vztahy v pracovním týmu navazovaly přece jen snadněji. "Focení připomínala téměř filmové produkce. Ve studiu se fotilo jen málo, většinou se cestovalo přímo na lokace. Pamatuji si, že když se fotily nové kolekce plavek, odjel celý tým třeba i na několik týdnů na Bahamy. Byla to vlastně taková pracovní dovolená, kde lidé měli šanci mezi sebou navázat přátelství," porovnává s dnešní dobou, která velí reagovat co nejrychleji a kdy cestování nahradila vždy dostupná fotostudia, jimž se navíc vyhýbají rozmary počasí.

Přichází na řadu poslední série snímků − skupinový portrét všech modelek včetně Terezy. Fotografující se tak na chvíli opět stane fotografovanou. A my jsme se ještě nerozhodli, která z těch rolí jí šla vlastně lépe. Autorka tohoto textu pak doufá, že se Tereza příští rok opět coby hostující šéfredaktorka nerozhodne i psát. Protože to by pak lehce znervózněla i ona.

Styling: Jan Králíček; Foto asistent: Benedikt Renč; Vlasy: Martin Tyl; Make-up: Adriana Bartošová a Hristina Georgievská; Stylistův asistent: Zoltán Toth

Modelky: Denisa Dvořáková, Aneta Měšťanová a Dorota Kullová, Elite Models Prague; Paulina Lišková, Clique Models; Ester Berdychová a Karolína Egersdorfová, My Models Agency