Přiznám se, že se těžce orientuji v označení modelových řad Volva. Máme tu linie C, S, V a XC a ty pak doprovází čísla 30 až 90. Aby to bylo ještě trochu komplikovanější, byl jsem upozorněn, že kupé-kabriolet C70 je platformou založen na S40 a V50. Důležité je ale uvědomit si, že pod označení C70 se skrývá jediný vůz bez střechy z portfolia značky. Další teorie by už mohla začít být nudná.

A tak si vůz raději prohlédněme. Ze všech úhlů působí pěkně do detailu vypilovaným designem. Ano, zpředu vypadá jako S40, od tlustého A-Sloupku se ale vše mění. Pokud máte střechu nahoře, je velké kupé opravdu nepřehlédnutelné, a se střechou schovanou v kufru dokonce ještě více přitahuje pohledy okolí. U kupé-kabrioletů bývá problém velká plochá záď, která z vozu dělá nedotaženého šeredu. Volvo C70 ten případ není, mohutné zadní partie působí vznešeným dojmem. Ten jen trochu kazí anténa na pravé straně, mohla se klidně schovat do A-sloupku.

Volvo každým coulem

Základ v řadě S40 je patrný také v interiéru. Palubní deska je v podstatě shodná. Jde opět o ten jeden oblý plastový masiv doplněný přehlednou středovou konzolí. Ta je (jak se stalo u Volva zvykem) tenká a vytváří tak pod sebou malý odkládací prostor třeba pro pouzdro na brýle. C70 má také shodné přístroje pocházející z nižších verzí, palubní počítač tedy nenajdete vprostřed budíku, ale na displeji mezi ukazateli. Líbil se mi sportovně tvarovaný volant potažený kůží a doplněný o chrom, který se jinak montuje hlavně do modelů s paketem R-design.


Sedadla testovaného kousku byla potažena světlou kůží a poskytovala značný komfort na úkor bočního vedení. Vpředu je místa hodně, svůj podíl na tom nese právě vzdušná palubní deska. Na zadních místech je to už horší, ale to je očekávatelné. Pokud vpředu sedí člověk středního vzrůstu, pár kilometrů by se na zadních sedadlech mohl svézt i dospělý. Jinak jsou to spíše dětská místa. Stejně zde nejčastěji budete mít windshot, aby vám se staženou střechou nefoukalo za krk.

Střecha není nejrychlejší

U kupé-kabrioletu je samozřejmě jednou z nejdůležitějších položek střecha. Ta u C70 při svém skládání vytváří úžasnou podívanou plnou ladných pohybů. Jen by jí to nemuselo trvat tak dlouhou. Necelá půlminuta potřebná ke stažení nebo natažení konstrukce je v dnešní době docela dost, zvláště když přitom celou dobu musíte držet tlačítko a stát na brzdě. Na semaforech to nemáte šanci stihnout, takže budete muset vždy někde zastavit. Myslím si, že při takové rychlosti do 30 km/h by se střeše nic nestalo a odpadl by i faktor stresu: co když to nestihnu!


Pod velkou plochou zádí najdete na kupé-kabriolet velký zavazadlový prostor, konkrétně se do něj při střeše nahoře vejde 417 litrů zavazadel. To už na delší výlet ve dvou bohatě stačí. Pokud střechu sundáte, v kufru je místa málo, ale s tím se musí u aut se pevnou konstrukcí počítat. Pro snadnější přístup k věcem je tu tlačítko, které složenou střechu mírně povysune nahoru a vy můžete rukou hrábnout dovnitř.

Nafta? Žádná hanba!

Byly doby, kdy spojení otevřeného vozu a naftového motoru znělo jako sprostá nadávka. Dnes to ale neplatí a dobrým důkazem toho je například Volkswagen Eos, který jsme před nedávnem také testovali. Volvo C70 mělo pod kapotou dieslový dvoulitr, který se rozhodně neměl za co stydět. Pokud máte střechu dole a startujete za studena, je vám jasné, co máte pod kapotou. Ve vyšších rychlostech se ale motor chová klidně a rozhodně nechrochtá, jak se tomu stávalo ještě před několika lety. Navíc v kabrioletu vše překryje foukání větru do vlasů a další okolní zvuky, takže na naftu pod kapotou jednoduše zapomenete.


Připomenou vám ji ale trošku průměrné výkony. Agregát 2.0 D dosahuje maximálního výkonu rovných 100 kW (146 koní) při 4000 otáčkách za minutu, přičemž maximálního točivého momentu 320 Nm se dočkáte ve dvou tisících otáčkách. Motor tedy táhne rovnoměrně, ale nijak výrazně prudce. Nechybí mu sice chuť a hbitá reakce na plyn, žádný sprinter to ale není.

Od prvního okamžiku s ním je mi tak jasné, že s touhle pohonnou jednotkou budou jezdit zejména ti, kteří od jízdy očekávají hlavně pohodu a žádný spěch. Tomu také odpovídá i zrychlení z nuly na stovku za 11 sekund a maximální rychlost 205 km/h. Nejde o žádný spěch, ale zase neurazí a předjíždění s ním nikterak nebezpečné není.

Klídek a leháro

Pohodové jízdě po prosluněných horských klikatkách, kterou jsem si užil v Jizerských horách, odpovídá i naladění podvozku a řízení. Volant je typicky velký, menší kormidla snad ani Volvo neumí. Šestistupňová manuální převodovka je přesná a dělá z řazení radost, totéž platí i o pedálech a následné odezvě plynu a brzd. Volvu se na venkově líbí, zato ve městě moc ne. Mluvím hlavně o dlažbě, kde se naplno projeví špatně vyztužené A-sloupky, ze kterých se ozývá neustálé vrzání a skřípání. S nataženou střechou se situace alespoň trošku zlepší.


Dvoulitrový nafťák se za klidnou jízdu, ke které celou dobu vyzývá, odmění u čerpací stanice. Tam by si po kombinovaném provozu mohl říct o 6,1 litru na sto kilometrů. Já jsem se tovární hodnotě až podezřele blízko přiblížil. Bylo to už moje druhé setkání s vozem a tak jsem ho poměrně šetřil. Výsledek: 6,4 litru nafty na sto kilometrů. V městském provozu si přičtěte dva litry navíc.

Volvo C70 využijete v létě i v zimě. Pokud jste například mladý pár, může být tenhle kupé-kabriolet klidně vaším jediným autem do rodiny, což u vozů bez střechy běžné rozhodně není. Testovaný vůz s nejvyšší výbavou Summum stojí 995 tisíc korun. Za tyto peníze dostanete kožená sedadla, kvalitní audio, vysokou bezpečnostní výbavu, ale hlavně možnost stisknutím jediného tlačítka otevřít nekonečný prostor nad hlavou a užívat si jedinečné svobody.

Cena vozu ve výbavě Summum: 995 000 Kč

Výsledná známka: 2
Plusy: komfort, image, spotřeba
Mínusy: slabší motor, vrzání A-sloupků, málo místa vzadu

Parametry

Objem motoru 1997 ccm
Maximální výkon 100 kW (136 k) při 4000 ot/min
Maximální točivý moment 320 Nm při 2000 ot/min
Převodovka 6stupňová manuální
Maximální rychlost 205 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h 11 s
Udávaná spotřeba město 8,2 l/100 km
Spotřeba mimo město 4,9 l/100 km
Kombinovaná spotřeba 6,1 l/100 km
Spotřeba během testu 6,4 l/100 km
Provozní hmotnost 1472 kg
Délka / výška / šířka 4582 mm / 1457 mm / 1770 mm
Rozvor 2640 mm
Zavazadelník 417 l