Zahraniční politika prezidenta Václava Klause už čelí ostré kritice i z řad koalice. V pondělí se do hlavy státu opřel místopředseda KDU-ČSL David Macek. Klausovovo vystupování podle něho budí sympatie už jen u koministů a Ruska.

"Proti postoji celého Západu podpořil ruský útok proti Gruzii. Vysmívá se snahám čelit globálním změnám klimatu," otevírá Macek svou kritiku.

A přechází k hlavnímu tématu, kterým je podle Macka Klausovo vystupování v rámci Evropské unie. "Klaus, patron českého "bankovního socialismu" 90. let, zesměšňuje úsilí Sarkozyho a Merkelové o řešení finanční krize a označuje jejich aktivity "obnovou socialismu"," uvádí Macek v tiskovém prohlášení, které má redakce iHNed.cz k dispozici.

Mackovi vadí hlavně to, jak Klaus hovoří o Lisabonské smlouvě. "Naše vláda smlouvu schválila, premiér s ministrem zahraničí ji podepsali. Prezident by měl s ohledem na Ústavu rozhodnutí vlády respektovat. Opak je pravdou. Václav Klaus nejenom vládu nerespektuje, ale vede proti této smlouvě aktivní, celoevropskou kampaň se zničujícími důsledky pro postavení naši země. To vše nás efektivně dostává do izolace v mezinárodním prostředí Západu."

V Rusku je vítaný. Ale jinde ne

Podle místopředsedy KDU-ČSL je Klaus v mnoha zemích nevítaným politikem. "Bezprecedentní diplomatickou katastrofou skončila prezidentova státní návštěva Irska. Ani zkušení znalci dějin evropské diplomacie nenachází paralelu k situaci, kdy ministr hostitelské země oznámí, že ze slov hosta - hlavy cizího státu - se mu zvednul žaludek," zastavuje se Macek u poslední Klausovy návštěvy v Irsku.

Přečtěte si podrobnosti o Klausově návštěvě Irska

"To vše způsobuje, že náš prezident, který by měl otevírat dveře české diplomacii, není v mnoha zemích vítaný. Není divu, že Václav Klaus za šest let svého mandátu nedostal pozvání k oficiální státní návštěvě rozhodujících západních velmocí: USA, Velké Británie, Francie, Německa, Itálie," pokračuje Macek.

"Po 19 letech od sametové revoluce nesměřujeme do centra evropského politického dění, ale na jeho okraj. Tyto skutečnosti určitě nevyváží to, že Václava Klause přátelsky uvítali na oficiální návštěvě Ruska, že dostal od ruského prezidenta vyznamenání a že polostátní gigant Gazprom zaplatil ruské vydání jeho knihy zesměšňující ty, kdo chtějí čelit globálním klimatickým změnám," dodává.

Podle Macka Klaus se svými názory na české politické scéně vedle letitých spojenců jako je Pavel Bém nachází sympatie už jen u příznivců KSČM. "Není náhodou, že Klausovy zahraničně-politického kroky v médiích zatím nejvášnivěji hájila právě komunistická kandidátka na prezidenta Jana Bobošíková," uzavírá Macek. A vyzývá premiéra Mirka Topolánka se s Klausem střetl o ratifikaci Lisabonské smlouvy a charakter českého předsednictví EU.

Reuters: Pro Klause je Brusel "skupinka levičáků"

vaclav_klaus_irsko__192x128_.jpgPrávě Václav Klaus je jednou z hlavních postav také analýzy, kterou minulý pátek vydala agentura Reuters. V článku pojmenovaném "Česko s blížícím se předsednictvím EU čelí nedůvěře" je Klaus označen za "konzervativce, který vidí Brusel jako skupinku levičáků snažících se vytvořit evropský superstát".

Agentura Reuters si všímá toho, že právě Klaus je jedním z hlavních důvodů, proč Česko zřejmě letos nestihne ratifikovat Lisabonskou smlouvu.

Klaus sice podle Reuters nemá přílišné pravomoci, v průběhu českého předsednictví EU v první polovině příštího roku se však určitě nechá slyšet.

Vláda se podle Reuters chová pragmatičtěji. Lisabonskou smlouvu chce ratifikovat a české předsednictví se snaží prezentovat jinak než Klaus. Také však ne vždy úspěšně. Reuters v této souvislosti zmiňuje například slogan "Evropě to osladíme," který lze ironicky interpretovat jako "Evropě ukážeme co proto".