Slovanský ostrov od pátku voněl tak, že na něj za nosem mířily desítky turistů. U vchodu na ostrov se srážely s davy Pražanů, kteří na místo šli cíleně.

Letos na labužníky čekalo sedmatřicet šéfkuchařů, kteří předváděli, co umějí, v improvizovaných kuchyních stánků rozsetých po obvodu ostrova.

Degustační porce pro příchozí připravovali například Zdeněk Pohlreich z Imperialu, Ari Munandar z restaurace hotelu Mandarin Oriental nebo Andrea Accordi, držitel vůbec první české michelinské hvězdičky a šéfkuchař restaurantu Allegro.

Slavní šéfkuchaři byli jedním ze dvou hlavních lákadel gastronomického festivalu. "Kromě nich jsou to ještě špičkové suroviny, za něž by v restauraci zaplatili mnohanásobně víc," vysvětlil organizátor akce Pavel Maurer.

Za pravdu mu dává pohled na nabídku některých stánků: humr na grilu podávaný s bylinkovým máslem stojí tři sta korun.

"To je o nulu méně než v restauraci," upozornil Maurer.

Hosté Prague Food Festivalu si výhodné nabídky dobře uvědomují. U stánku Aromi, kde humra servírovali, měli v pátek největší spotřebu surovin. Tak velký zájem byl jenom o klasickou českou kuchyni, kterou měli v improvizované pobočce staropražské restaurace U Pinkasů.

"Všechno, co chci ochutnat, se mi do žaludku nevejde. Takže letos testuji francouzská jídla," popsala čtyřicetiletá lékařka Helena jednu z možných strategií, jak se vypořádat se vskutku mezinárodní paletou jídel na Žofíně.

Grilovaný hrb z brazilského býka zebu zde připravil Martin Matys z Ambiente Brasiliero, bruselské vafle si návštěvníci odnášeli od pultu Auberge de Provence, domácí kachní klobásky z foie gras servíroval tým Café Imperial.

Silné zastoupení tento rok měla asijská kuchyně. Tygří krevety na bambusovém špízu zařadil na menu Martin Slezák z Rybího trhu, tečkou za menu Mandarin Oriental se stal dezert s mangovými kuličkami a zázvorovou omáčkou.