Zdenek Fránek

Gruzínská celnice

Je to jistě jeden z nejkrásnějších hraničních přechodů na světě. Sarpi Border Checkpoint od Jürgena Mayera se nachází v jednom černomořském zálivu a dělí od sebe Gruzii a Turecko. "Není to dílo, které by mě zaujalo jako příkladná kontextuální architektura, ale spíš jako konceptuální překvapení," říká o budově s oblými tvary architekt Zdenek Fránek. Budova podle něj prokazuje, že směr, kterým se vydal Kaplický se svou knihovnou, a všechny směry myšlení zohledňující globalizující, intelektuální tendence ve všech kreativních disciplínách jsou a budou do budoucna životaschopné. "Jedná se o architekturu oproštěnou od všech zaběhlých klišé do té míry, že vytváří novou kvalitu nepostrádající humor a sebevědomí," říká Fránek a dodává: "Její obrázek máme v kanceláři na stěně a vždy, když se na ni podívám, musím se smát. Je to takový veselý kocour Oggy," říká s odkazem na dětský seriál brněnský architekt.

 

J. MAYER H. (c) Jesko Malkolm Johnsson-Zahn, Beka Pkhakadze

 

Zdenek Fránek

Brněnský architekt se hlásí se k organické architektuře a k designu Tadaa Anda. K jehož nejznámějším stavbám patří kostely v Černošicích a v Litomyšli, polyfunkční dům Eucon a několik realizací privátních domů. Z nich je nejznámější rodinný dům na Červeném kopci v Brně.



Josef Pleskot

Nouvelovo zelené muzeum

Architekt Josef Pleskot je tak pohlcen přeměnou Dolní oblasti Vítkovic, že za poslední rok byl nejdále v Ostravě. "Nelituji toho, ale vybral jsem proto jako svou inspiraci stavbu, která byla realizovaná už před více lety." Je jí etnografické muzeum Musée du Quai Branly v Paříži vystavěné podle návrhu Jeana Nouvela. "Muzeum jsem navštívil před dvěma roky a byl jsem jím nadšen," říká významný český architekt. Budova vzdálená jen blok od Eiffelovy věže musela podle jejího slavného autora odmítnout západní tvůrčí výrazy. V jejím manifestu Nouvel napsal: "Pryč s konstrukcí, technickým vybavením, únikovými schodišti, parapety, podstavci a vitrínami. Jestliže musí být jejich funkce zachována, musejí zmizet z našeho pohledu a vědomí." A tak zmizela. V centru Paříže díky tomu vznikla překvapivá budova plná vertikálních zahrad a nečekaných nápadů, které dávají prostor tisícovkám objektů z kultur celého světa. "Tohoto progresivního, otevřeného a zábavného modelu vystavování muzejních sbírek nemůže být v naší nekomunikativní společnosti asi nikdy dosaženo. Proto mě muzeum vlastně nadchlo i zarmoutilo zároveň," říká o něm Josef Pleskot.

(c) Musée du Quai Branly, Lois Lammerhuber

 

Josef Pleskot

AP Atelier Josefa Pleskota patří k prominentím českým studíím. K jeho nejznámějším dílům patří stezka v Jelením příkopu a průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě, obytné domy a rekonstrukce zámeckého pivovaru v Litomyšli, centrála ČSOB nebo budova vinařství Sonberk. Finančníku Petru Kellnerovi navrhnul vilu ve Vraném nad Vltavou a dům v Podkozí. Nyní pracuje na projektu přeměny Dolní oblasti Vítkovic.



Radan Hubička

Čínská knihovna z klacků

"Tato malá knihovna mě okouzlila svou jednoduchostí, poetikou a vtipem," říká o čínské Liyuan Library architekt Radan Hubička, známý návrhem vily byznysmenů Zdenka Bakaly či Martina Dlouhého. Zaujal ho abstraktní kvádr ze dřeva a skla, zabalený do pláště z pásů z větví, sesbíraných v okolí knihovny. "Plášť slouží jako sluneční filtr a zároveň vytváří působivou strukturu. Spojuje budovu s přírodou a místní architekturou, přestože její forma je v kontrastu se stávajícími domy v nedaleké vesnici," líčí své pocity Radan Hubička. "Knihovna je výrazově silná stavba, zároveň velmi uklidňující a intimní, vně i uvnitř." Hra světla a měkkých stínů od větví, ticho a šero tu podle něj vytváří až kontemplační prostředí.

(c) Li Xiaodong atelier

 

Radan Hubička

Architekt Radan Hubička vyniká v oblasti navrhování obytných budov a luxusních privátních rezidencí. Ačkoliv se v poslední době v médiích objevovala především vila v Praze-Podolí realizovaná pro lobbistu Romana Janouška, je známý také návrhem areálu mrakodrapu City Epoque na pražské Pankráci anebo rodinným domem Zdeňka Bakaly v Modravě.



Vít Máslo

Minimalismus v historickém centru

Architekt Vít Máslo si vybral realizaci od architekta Davida Chipperfielda z roku 2010, která byla oceněna cenou Miese van der Rohe Awads. Stavba obchodního centra se nachází v Rakousku ve městě Innsbruck. Vít Máslo z CMC Architects ji oceňuje zejména kvůli integraci do historického centra města. "Velmi se mi líbí měřítko projektu a jeho materiálové řešení. Fasáda je tvořena betonovými prefabrikáty v kombinaci s kamennými deskami a velkoformátovými okny. Přesto toto velmi současné řešení fasády dobře zapadá mezi okolní asi 150 let staré domy," popisuje obchodní dům Vít Máslo. Úkol architekta byl podle něj o to složitější, že náplní domu bylo komerční využití. "Je vidět, že i čistě komerční projekt lze dobře začlenit do historického prostředí, což může být dobrý příklad i pro česká města."

(c) Kaufhaus Tyrol

 

Vít Máslo

Jeden z hlavních partnerů architektonické kanceláře CMC Architects. Je autorem řady kancelářských objektů (Arena Holešovice, Vltava Park Holešovice, Karolina Ostrava, Korunní Dvůr Vinohrady) i rodinných domů
(vinohradská vila Pavla Tykače). Spolupracoval se světovými architekty Frankem O. Gehrym a Jeanem Nouvelem.