TOURBILLON

Nejsložitější funkcí hodinek je tourbillon - mechanismus, jenž vynalezl Abraham-Louis Breguet již v roce 1801. Tourbillon eliminuje vliv gravitace na chod strojku, a hodinky tak měří čas nejpřesněji, jak jen to jde. Tyto hodinky El Primero Captain Tourbillon značky Zenith navíc mají na tourbillonu umístěnou modrou vteřinovou ručičku.

Tourbillon

SVĚTOVÝ ČAS + CHRONOGRAF

Oblíbenou funkcí byznysmenů je ukazatel času v různých časových pásmech. Hodinky Breitling Transocean Unitime využívají dvojici otočných disků, na jednom je 24-hodinový ukazatel, na druhém pak názvy 24 světových měst reprezentujících stejný počet časových pásem. Zároveň mají funkci stopek, kterým slouží ukazatele na pozici 3, 6 a 9 a datumovku. Pohání je vlastní strojek B05.

Světový čas + chronograf

REPETICE, MĚSÍČNÍ FÁZE A RETROGRÁDNÍ RUČIČKY

Tyto exkluzivní hodinky Breguet mají hned několik pozoruhodných komplikací. Takzvaná repetice umožňuje, že hodinky zvukem odbíjejí v určitý čas, jiná funkce dokáže zobrazit fáze Měsíce. Vlevo na pozici mezi 10 a 11 je umístěna tzv. retrográdní ručička, tedy ručička, která neobíhá dokola kolem své osy - tato ukazuje měsíce v roce.

Repetice

VĚČNÝ KALENDÁŘ

Kapesní hodinky Cartier Grande Complication Squelette jsou jednou z nejkrásnějších letošních novinek. Tyto skeletonové hodinky mají jen miniaturní ciferník po obvodu a umožňují pozorovat chod strojku. Kromě již zmiňovaného tourbillonu také další funkci - věčný kalendář, který rozpozná správné datum nezávisle na délce měsíce.

Věčný kalendář

ČÍNSKÝ KALENDÁŘ

Je známo, že v Číně jdou všechny luxusní věci na odbyt více než kdekoli jinde na světě. Proto i hodinářské manufaktury přizpůsobují funkce regionálním zvyklostem. Villeret Calendrier Chinois Traditionnel od značky Blancpain jsou první hodinky na světě, které mají ukazatele podle tradičního čínského kalendáře.

Čínský kalendář

TACHYMETR

Richard Mille udává trendy. Model RM06 byl vyroben v pouhých pěti kusech a jedná se o hodinky v unikátním safírovém pouzdře. Po obvodu polštářkovitého číselníku je tachymetr, jehož funkcí je měření rychlosti pohybu. Funguje tak, že zapnete stopky (chronograf) a po překonání vzdálenosti jednoho kilometru je zastavíte. Poté si na stupnici tachymetru odečtete číslo, které ukazují stopky.

Tachymetr