Když stojíte přede dveřmi, na kterých je napsáno "Laboratory for Transmitting a Human Presence", zaváháte, jestli byste se neměli raději probudit. Leč vědecké pracoviště zabývající se přenosem "lidské přítomnosti" neboli tím, aby člověk mohl být na více místech současně, skutečně existuje. Jsme na univerzitě v japonské Ósace a otevírá nám profesor Hiroši Išiguro. Muž, který už několik let vytváří androidy, co nejvěrnější kopie konkrétních lidí. Nejznámější z jeho výtvorů je "geminoid". Dvojče. Android, který imituje jeho samého. Jenže slovo "imituje" by profesor Išiguro nikdy nepoužil. Podle něj je geminoid vlastně jím samým. "Omlouvám se, ale neuvidíte ho. Zrovna přednáší v Austrálii," říká pohublý muž s minimalistickou mimikou, který byl před rokem zařazen do TOP 15 nejperspektivnějších asijských vědců. Než stihnu polknout, otevírá dveře. Sedí za nimi žena v černých šatech a po japonsku se uklání. "Dobrý den," ujede mi. Profesor Išiguro svému výtvoru též lehce pokyne...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.