Emír z nigerijského města Kano si sluneční brýle sundá jen málokdy. Má je, když letí privátním tryskáčem do Dubaje na lékařskou prohlídku, když jej osobní řidič veze v rolls-roycu do místní mešity, a dokonce i tehdy, když ve stínu majestátního paláce, který pamatuje éru zámořských objevů, přijímá diplomatické návštěvy.

Jedním z hostů Jeho Výsosti byl kdysi i český velvyslanec Jaroslav Siro. Emír z Kana prý vypadal přesně tak, jak jej v sérii afrických vládců zachytil nigerijský fotograf George Osodi: seděl na zdobeném trůnu v tradičním bílém šatu zvaném grand bubu, ústa měl zahalená rouškou a oči schované za černými skly. Každý dar, který ambasador k jeho nohám položil, vzali sloužící do rukou a králi jej předvedli. Ať šlo o broušený křišťál, porcelán, nebo granátový šperk, na každý jen bez zájmu kývl a zdvořile poděkoval. Když se mu však do rukou dostal kus bílého brokátu vyrobeného v severočeské textilce, jeho tvář se rozzářila, brýle sundal a prsty uchváceně přejížděl po vetkávaném dezénu.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.