Aukční síň je prapodivné místo, jehož atmosféra v sobě má něco z divadla, nevěstince, trhu s otroky a burzovní haly. Za zavřenými dveřmi je vzduch prosycený eskalujícím vzrušením a touha se tu skoro hmatatelně proměňuje ve fetiš. Dražba umění je exkluzivní formou zábavy a zároveň tvrdým byznysem, kde zvítězit znamená utratit za nějakou věc víc peněz, než zbytek lidí v sále považoval za rozumné.

Pro Švýcara Simona de Puryho je aukční síň druhým domovem. Dost možná nejslavnější licitátor na světě léta pracoval pro pobočky Sotheby's v Londýně, Monte Carlu a Ženevě a dvanáct let stál v čele vlastního aukčního domu. Během své dlouholeté kariéry odklepl umělecká díla za horentní sumy, třeba Warholův obraz Muži v jejím životě za 63 milionů dolarů.

Sám je horlivý sběratel – kromě prací od Rembrandta a Jürgena Tellera kupí ve svém londýnském domě figurky dinosaurů, vinylové desky, skateboardy a keramické hrnky ve tvaru Kačera Donalda. K tomu sbírá pověry a mnoha z nich se řídí: hodinu před aukcí sní jablko, aby se mu dařilo, všude si s sebou nosí diář v červených deskách, protože slyšel, že tahle barva nosí štěstí, a pokud se některá dražba zrovna nevydaří, přičítá vinu smolnému kladívku.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.