Vila od Miese van der Rohe byla textilnímu průmyslníkovi Fritzi Tugendhatovi domovem jen sedm let. Během nich si ale mohl užívat velkorysý prostor plný čistých linií a karneval barev, který se při západu slunce odrážel na onyxové stěně. "Měl jsem teď sám neuvěřitelnou možnost užívat si vilu, jako bych v ní bydlel," říká fotograf Jan Grombiřík, který interiér funkcionalistického pokladu zachytil pro svůj nový projekt. "Mrzelo mě, že všechny existující fotografie toho místa vypadají jako z produktového katalogu. Mně šlo o to, zachytit pohled pána domu, který se prochází vnitřkem, chvíli sedí, rozhlíží se, co ho obklopuje…," dodává.

Pro chystanou knihu The Emblem book dává dohromady vzácné architektonické "živočichy" z Česka a Slovenska. Do většiny z nich se běžný smrtelník nedostane − třeba do barokního kláštera v Novém Dvoře, který je domovem trapistických mnichů. "Pět dní jsem mezi nimi žil jako člen řádu, účastnil se prací a modliteb, které začínaly ve čtvrt na čtyři ráno. Odjížděl jsem neuvěřitelně nabitý," vypráví fotograf. Název pro svou knihu si vypůjčil z barokních děl, v nichž byly alegorické ilustrace, takzvané emblémy. Nad projektem tím pádem nemůže držet ruku nikdo jiný než rodinný pražský hotel The Emblem. Ten na současné kreativní scéně funguje trochu jako mecenáš a pěstitel umění: organizuje výstavy a debaty, sponzoruje tvůrčí nápady.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.