Když se Zdeněk Hartl nedávno díval na filmovou klasiku Sissi s Romy Schneiderovou v roli rakouské císařovny, připadal si jako u sebe v krejčovství. Esterházy, Radecký, Habsburg… slavná jména evropské historie se objevila nejen na plátně, ale i v knihách s mírami Hartlových zákazníků.

"Je to občas taková hodina dějepisu. Chodí ke mně lidé se jmény, o nichž by si člověk myslel, že už neexistují," říká v nadsázce krejčí, ke kterému chodí nejen špičky evropské aristokracie, ale i byznysu. Šil pro prezidenta Václava Havla, Českou filharmonii i Arnolda Schwarzeneggera. Ze svého pražského salonu v Dejvicích dvakrát týdně vyjíždí za zákazníky i do Vídně.

Krejčovině se věnuje již čtyřicet let a jeho dílna zaměstnává jedenáct lidí, což je úctyhodný počet nejen na pražské, ale i na rakouské poměry. "Když jsem byl malý, bylo krejčovství v každé ulici. Bydleli jsme na Letné, a než jsem vyšel nahoru na kopec, potkal jsem jich po cestě pět. Díval jsem se skrze sklo na zákazníky na zkouškách a ty rozešité obleky se všemi značkami mě fascinovaly."

Po vyučení následoval salon Diplomat na Národní třídě a pak vlastní salon, kde se potkáváme a povídáme. Pan Hartl u toho stíhá vyřizovat dotazy ze své dílny i z Vídně, zdravit kolemjdoucí známé tváře a stříhat materiál na podšívku saka.