Jeho život střídala jedna tragédie za druhou: nejmladší syn spáchal sebevraždu skokem do ledové řeky, druhý syn se zastřelil, manželka mu předčasně zemřela na rakovinu. Přesto, nebo právě proto Sergej Ščukin věnoval svůj život umění a stal se jedním z jeho nejpokrokovějších sběratelů. V jídelně jeho paláce v Moskvě vedle pravoslavných ikon visela Snídaně v trávě od Clauda Moneta, Cézannův Pierot a Harlekýn, skupina Gauguinových Tahiťanek, van Gogh, Renoir, Degas…

Ve své době jeden z největších ruských obchodníků s látkami byl jedním z prvních, kdo ve velkém nakupovali díla od Picassa nebo Matisse, jež bořila zavedené hranice malby. Konzervativní ruská šlechta nad jeho zálibou v "obskurních" umělcích ze Západu kroutila hlavou, dnes jeho sbírka patří mezi nejvýznamnější kolekce moderního umění na světě. Od 22. října bude výběr 130 nejdůležitějších děl k vidění v pařížském muzeu Fondation Louis Vuitton.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.