Stejně jako se ve filmu Sedm let v Tibetu točí část příběhu okolo v zoufalství prodaných a posléze znovu nalezených hodinek, hrají malé tikající strojky roli i v životě samotného čtrnáctého dalajlamy. Fotoaparáty často na jeho zápěstí zachycují především různé modely hodinek značky Rolex. Těch duchovní vůdce Tibeťanů údajně vlastní hned patnáct.

Luxusní doplňky pro něj nejsou symbolem bohatství, ale spíše vyjádřením jeho obdivu ke zručnosti mistrů hodinářů. Sám je známý tím, že je hodinařina jeho koníčkem. Na odiv proto své hodinky ani příliš nevystavuje, nosí je ciferníkem dolů a kamufluje řadami náramků.

John Lennon Patek Philippe

Hodinky Patek Philippe 2499 darovala svému manželovi ke čtyřicátinám Yoko Ono. Zpěvák se jimi chlubí na rodinné fotografii, ale od té doby je jejich další osud pro hodinářskou komunitu záhadou.

"Pateky" od Roosevelta

V dalajlamově sbírce však mají své výsadní místo hodinky Patek Philippe, které jeho zájem o subtilní časoměřiče odstartovaly. Pro milovníky hodinek jsou přitom něco jako bájný jednorožec − spatřit je se rovná zázraku.

Dalajlama je dostal v roce 1943 od amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta. Dárek s žádostí o povolení postavit přes tibetské území silnici, která by usnadnila zásobování čínských vojsk v boji proti Japoncům, poslal Roosevelt zprostředkovaně po dvou amerických agentech.

"Bylo mi tehdy sedm nebo osm let," vzpomíná na své vůbec první hodinky dalajlama v knize Příběh Tibetu: Rozpravy s dalajlamou. "Pateky" mají za sebou již několik oprav − záliba mladého Tändzina Gjamccha v mechanických hračkách se na nich notně podepsala. "Jednou jsem je měl v kapse spolu s hodně silným magnetem. Pracoval jsem tehdy na filmovém projektoru. Takže se musely nechat opravit znovu," dodal.

Podle uznávaného odborného blogu Hodinkee.com se s největší pravděpodobností jedná o hodinky Patek Philippe model 658, kterých bylo vyrobeno zhruba patnáct kusů. Jejich cena je jen těžko vyčíslitelná. Stejné modely se v minulosti v aukčním domě Christie's vydražily za ceny mezi 250 a 350 tisíci dolary.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.