Itálie je v krizi. Tahle myšlenka, jak už to u výrazných myslitelů bývá, se v hlavě Carla Petriniho formovala nejprve velmi pomalu. Nesměle si ho osahávala jako stařec mladou dívku. V celé své marnosti se zhmotnila až v roce 1986. Už nebylo o čem pochybovat: Itálie je v krizi! Carla Petriniho o tom přesvědčily dvě události: onoho roku zemřelo na Apeninském poloostrově 19 lidí na otravu levným červeným vínem a na Piazza di Spagna, v samotném srdci Říma, otevřel McDonald's.

Jenže Petrini sám sebe od chvíle, kdy v dětství poprvé ochutnal piemontský ovčí sýr Murazzano, považoval za profesionálního gurmeta. Metanolem pančované víno a rychlé občerstvení ve stínu sloupu Neposkvrněného početí pro něj proto nemohlo znamenat nic menšího než vyhlášení války jeho cechu. Každý muž v sobě prý nese alespoň jeden dobrý skutek a Carlo Petrini se během nezvykle horkého léta před třiceti lety rozhodl vybrat si ten svůj. Založil hnutí Slow Food a vyrazil se svými stoupenci do ulic.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.