Ať děláte, co děláte, při setkání s ní nemáte před očima Sarah Jessicu Parkerovou, ale Carrie Bradshawovou. Její postava prostořeké novinářky ze seriálu Sex ve městě se tak zaryla do všeobecného povědomí, že se musíte hodně soustředit na to, abyste se jí nezeptali, jak se má pan Božský. V soukromém životě svému televiznímu alter egu brázdícímu New York za romantickými dobrodružstvími tato americká herečka už ani vzdálenější být nemůže. Matka tří dětí, jež se svým manželem, hercem Matthewem Broderickem, žije už téměř dvacet let, by mezi hrdinky seriálu zapadla jen velmi obtížně.

I její další televizní projekt, seriál Rozvod, vznikl pod křídly televize HBO. Parkerová v něm ztvárnila roli Frances, ženy a matky dvou dětí, která se rozvádí. Rozvod je to dlouhý, bolestivý, ale také břitce vtipný. Každou epizodu sledovalo téměř 4,5 milionu diváků a potvrzena je již druhá série, která by se měla na obrazovky vrátit ještě letos. Herečka byla za svůj výkon nominována na Zlatý glóbus.

"Chtěla jsem vyprávět příběh o manželství a rozvodu, o ženě, jež se cítí ztracená a osamělá a potřebuje nový začátek," vysvětluje, proč se vrhla do tématu manželské rozluky. Jejího partnera si zahrál Thomas Haden Church, nominovaný na Oscara za snímek Bokovka, s nímž se potkala již při natáčení filmu Samotář. Nebojí se, že si ji teď lidé budou pro změnu ztotožňovat s rozvádějící se hrdinkou?

"Nejsem o nic víc jedna ani druhá," kroutí hlavou Sarah Jessica. "Myslím, že oba seriály přišly v tu správnou dobu. Téma rozvodu je pro mou generaci velmi aktuální. Přemýšlíte o vztazích, o času, který jim věnujete, a také o tom, jestli takhle chcete žít i dál." Se svou hrdinkou z Rozvodu má ale přece jen něco společného − nějaký čas žila nedaleko Hasting-on-Hudson, kde se příběh odehrává, a do New Yorku dojížděla na castingy. Tehdy jí bylo dvanáct a ve třinácti už hrála v muzikálu Annie na Broadwayi. Na roli Carrie si počkala dalších dvacet let.

Herečka Sarah Jessica Parkerová
Foto: Reuters

Po skončení seriálu Sex ve městě si Parkerová příliš práce s tím, aby se vymanila ze stínu Carrie, nedávala. Kývla na dva celovečerní filmy Sex ve městě, které fanoušci přijali rozporuplně, ale výrazná role se jí dlouho vyhýbala. "Věnovala jsem se rodině a nenarazila jsem na projekt, co by mi stál za ten čas. Když jste v pozici, že si můžete vybírat, tak je občas příjemné říct ne," říká Parkerová.

Stejně jako se brání ztotožnění s Carrie či Frances, odmítá i označení "módní ikona". Svou vášeň pro módu ale přetavila i do podnikání. V minulosti byla tváří značky Gap, působila jako kreativní ředitelka americké značky Halston, uvedla na trh vlastní parfém i kolekci bot pod hlavičkou SJP Collection.

Jaké to bylo, vrátit se znovu na obrazovku?

Jsem hrozně ráda, že jsem mohla s HBO znovu spolupracovat. Tentokrát to bylo trochu jiné − kromě toho, že v seriálu hraju, jsem i jedním z jeho výkonných producentů, což pro mě byla úplně nová zkušenost. Moje hrdinka Frances je zajímavá postava. Myslím, že se s ní dokáže ztotožnit řada diváků. Provádí nás všemi problémy, které v manželství mohou nastat, i tím, co se stane, když vztah přestane z nějakého důvodu fungovat. Scénář je skvělý, a navíc se opět natáčí v New Yorku, což je další plus.

Jak jste se k seriálu dostala?