Je to pěkná potvora. Rosomáka, v angličtině wolverine, byste ve volné přírodě potkat nechtěli. Popudlivá šelma by si to s vámi rychle vyřídila. Ještě nebezpečnější je komiksová postava stejného jména, kterou celých 17 let hrál australský herec Hugh Jackman. Toho naopak potkat chcete, protože k mutantovi s kovovými drápy rozsévajícímu smrt má sympatický Australan velmi, velmi daleko.

Jackman se nyní se svou filmovou postavou, která ho vynesla mezi nejslavnější herce planety, loučí. Poprvé se jako Wolverine objevil na plátně v roce 2000, jeho poslední film Logan vstoupil do kin letos v březnu. Na rozdíl od některých předchozích snímků ze série X-Men uspěl nejen u fanoušků, ale i u kritiků.

Píše se rok 2029, Wolverine je starší a unavenější, přivydělává si jako řidič na mexické hranici a do toho se stará o senilního vůdce mutantů v podání Patricka Stewarta. Klidu si dlouho neužije, protože se samozřejmě objeví proradný padouch a malá mutantí holčička, která je stejně divoká jako Wolverine za mlada.

Celé to má westernový nádech a je to vůbec první film ze série, který si vysloužil u amerických distributorů rating R, tedy "nevhodné pro děti do 17 let". Akční scény jsou tvrdší, krev teče proudem, pro nadávku se nejde daleko.

"Byl to takový dárek pro Wolverinovy fanoušky. Hrál jsem ho 17 let, ale až s tímto filmem jsme se dostali na dřeň postavy. Společně s režisérem Jamesem Mangoldem jsme chtěli vytvořit takový snímek, že až za námi přijdou vnoučata a budou se ptát, na jaký film ze série se mají podívat, tak by to byl právě tenhle," říká osmačtyřicetiletý herec v salonku hotelu Ritz Carlton, kde se potkáváme během filmového festivalu Berlinale.

Na nose má přitom čerstvou náplast po odstranění karcinomu kůže. Nezhoubný nádor mu lékaři odstranili z tváře již pošesté. Jackmanovi to však ani náhodou nezabrání ve focení selfíček s fanoušky.

"Není to životu nebezpečné. Lidé z toho dělají zbytečné drama. Jako děti jsme se nemazali, vždycky jsme se spálili, dvakrát třikrát se celí sloupali a nijak to neřešili. Vlastně to byla jen otázka času, kdy si to vybere svou daň," krčí rameny. "Mažte se a choďte na prohlídky," dodává.

Hugh Jackman (48)
jarvis_58e373bc498e6cb2e185d681.jpeg
Foto: archiv distributora

Narodil se v Austrálii, ale oba jeho rodiče pocházeli z Velké Británie. Na divadelním jevišti se objevoval již ve školních představeních, například i ve hře Václava Havla Vyrozumění. Po studiu oboru komunikace se na univerzitě v Perthu věnoval herectví. Poté působil v muzikálech v australských divadlech. Mimo kontinent na sebe poprvé upozornil v roce 1998 v muzikálu Oklahoma! v londýnském West Endu. O dva roky později zaplnil kina po celém světě jako Wolverine ve filmu X-Men. Zahrál si však i v romantickém filmu Kate & Leopold s Meg Ryanovou nebo ve sci-fi Fontána režiséra Darrena Aronofského. Mezi jeho nejlepší výkony patří i role otce pohřešované dcery ve filmu Zmizení nebo Jean Valjean ve filmové verzi muzikálu Bídníci, za kterou získal Zlatý glóbus a nominaci na Oscara. Se svou manželkou Deborrou-Lee žije v New Yorku, kde vychovávají dvě adoptované děti – Oscara a Avu.

Zdravotní problémy mu nikdy nezabránily v důkladné přípravě na roli Wolverina. Jackman se musel pro každý film proměnit ve svalnaté monstrum a pak pracně nabrané svaly podle potřeby zase rychle shodit. Pro fitness komunitu se stal vzorem a na internetu najdete stovky zaručených návodů, jak vypadat stejně jako on.

"Wolverine je nesmírně umanutý − pohání ho vztek a dokáže ho využít ve svůj prospěch. Když ho hraju, tak vzteklý nejsem. Ale štve mě před začátkem natáčení, když musím dodržovat šílený režim, kdy jíte 6000 kalorií denně a zvedáte 150 kilo na benchpressu. Takže jsem rád, že si konečně budu moct po těch letech dát s dětmi k snídani palačinky," usmívá se.

Jaké to je, loučit se s postavou, kterou jste hrál tak dlouho?