Až do 27. června můžete v Praze vidět unikátní projekt ikonické značky Fornasetti: limitovanou edici ručně vytvořené knihy, která obsahuje prvních sto ilustrací ze série Tema e Variazioni (Témata a Variace). O design se postaral Piero Fornasetti, o texty Barnaba Fornasetti, Gio Ponti, Alberto Maguel a Glenn O'Brien.

Pro Piera Fornasettiho byla jediná myšlenka dostatečnou inspirací pro vytvoření nesčetných variací: osvobodila jeho představivost, byl schopen ustavičně přetvářet a reinterpretovat obraz. Mezi jeho nejčastěji se vracející témata patří slunce, hrací karty, harlekýni, ruce a autoportréty, avšak až v roce 1952 započal Piero práci na sérii, která se měla stát jeho nejznámější, ikonickou, na Tema e Variazioni (Téma a variace). Začal s ženským portrétem, transformoval ho, hledaje různé myšlenkové zarámování. Okolo roku 1966 série již obsahovala 299 variací. Dnes už jich je přes 400.Fornasetti book T V 8

Tou zobrazovanou nadčasovou tváří je portrét Liny Cavalieri, operní zpěvačky, žijící na přelomu 19. a 20. století, která byla považována za nejkrásnější ženu světa. Piero také nebyl ani tak fascinován jejím hlasem, jako právě uměleckým šarmem její tváře.

A právě proto, že Piero začínal jako tiskař a tisk miluje, rozhodl se teď vytvořit tuto jedinečnou publikaci. Je unikátní nejen svým obsahem, ale také obálkou, kterou zdobí mosazné matrice vyryté pomocí staré metody leptání. Díky nim je každá kniha originálem, vypadá trochu jinak.

Každá ručně vyrobená kniha v limitované edici 100 kusů obsahuje 100 ilustrací natištěných na bavlněném papíře ručním lisem, je ručně vázaná a doplněná textem tvořeným za použité monotypové typografie.TEV Barnaba tif

Fornasetti Book T V 1s

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.