Švédské město Kiruna leží za polárním kruhem. Z jedné strany jej obléhá jezero Luossajärvi, z další ho užírá hlubinný důl na železnou rudu − ten největší na světě. Dobývání železné žíly a kopání štol rozvibrovalo celé město, kterému hrozí zřícení. A tak jestli chce Kiruna přežít, musí se 19 tisíc obyvatel postupně posunout o tři kilometry dál. Zavře-li se důl, zanikne nejspíš i celá Kiruna a Evropa přijde o své železo. To vše se neobejde beze sporů a těžkých chvil pro obyvatele i správce města.

Tvůrčí studio Bigert & Bergström tak pro Kirunu letos vytvořilo místo, kde mohou obyvatelé debatovat o budoucnosti svých domovů. Nikde přitom nechladnou horké hlavy tak rychle jako v sauně. Svou stavbu Solar Egg ve tvaru vejce pokrytou zlatými nerezovými leštěnými pláty letos umístili na vrchol kopce, odkud je výhled do okolí, které křižují psí spřežení a pasoucí se sobi.jarvis_593f0c77498e5f1e16a7c04b.jpeg

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.