Stačí se jen lehce odrazit a pak rukou přidávat plyn. Projíždím na elektrokoloběžce moderním předměstím Vídně. Říkají mu Seestadt Aspern a je to obří laboratoř budoucnosti. Na místě bývalého letiště rostou obytné domy, kanceláře, vědecká centra i továrny a parky. Do konce příští dekády tu má žít na dvacet tisíc lidí.

Na první pohled to není nic mimořádného: hezké stavby, které jsou obklopené zelení a bezbariérové cesty, jež ocení i člověk na koloběžce. Ve skutečnosti je to jedno z nejchytřejších měst na světě. Jeho budovy samy hlásí, kolik energie potřebují, umí si načerpat sluneční teplo do zásoby a připravit se tak na ochlazení. Senzory jsou takřka všude a sledují i spotřebu vody nebo teplotu v jednotlivých pokojích domů. Do ústředního datového centra míří informace z celé čtvrti. Nevypadá to nijak spektakulárně, ale právě takhle prý bude vypadat budoucnost měst už za pár let.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.