Možná nejznámější designér planety se s námi sešel během své jednodenní návštěvy Prahy. V exkluzivním rozhovoru mimo jiné prozradil, kdy by byl ochotný dobrovolně zemřít, proč design nikdy nezmění svět, co ho žere zaživa a koho by rád posadil do elektrického křesla.

Slávu prý nikdy nehledal. A možná právě proto si ona našla jeho. Nerad mluví, a přitom toho má hodně co říct. Philippe Starck (68), jeden z nejvýraznějších designérů posledních desetiletí, je pro mnohé záhadou. Poustevník, který za svou kariéru dokončil více než deset tisíc projektů. Rebel snící o demokratizaci designu. Volnomyšlenkář, podle kterého má kreativita smysl pouze tehdy, když slouží lidem. Navrhoval interiér soukromého apartmá někdejšího francouzského prezidenta Françoise Mitteranda. Pro italskou společnost Alessi vytvořil legendární odšťavňovač Juicy Salif, pro firmu Kartell zase ikonickou židli Louis Ghost z průhledného plastu. Steve Jobs si u něj objednal jachtu a Richard Branson rovnou celý kosmodrom. Svůj čas pařížský rodák nejraději tráví daleko od civilizace uprostřed "močálů, písků, lesů a jezer" ve vlastním snovém světě, jejž nazývá Někdejinde. Na veřejnosti se dnes už ukazuje velmi zřídka, rozhovory a focení většinou odmítá.

O to vzácnější je, když udělá výjimku. Jako třeba počátkem června, kdy na pozvání italského výrobce světel Flos a českého prodejce Konsepti zavítal na jeden den do Prahy. "Právě jsme s manželkou dorazili a cítím se tak trochu jako sjetý. Ale jsem tady a připravený zodpovědět vaše dotazy − tatatataaaa!"