Může být design uměním? Odpověď na otázku nabízí výstava ICONS v pražské DSC Gallery, kde až do 10. srpna můžete vidět tři unikátní objekty od slavných designérů. Ty vznikly původně pro kolekci Vitra Edition v roce 2007. 

Švýcarský výrobce nábytku Vitra dal tehdy tvůrcům volnou ruku a umožnil jim vyrobit nábytek přesně podle jejich představ. "Spousta umělců design považuje za druhořadý a já jsem rád, že se nám tuto hranici mezi designem a uměním podařilo prolomit," řekl při zahájení výstavy spolumajitel galerie Petr Šec. Objekty ze svého archivu zapůjčilo Vitra Design Musem.

V DSC Gallery tak našly dočasný domov hned tři kusy ze slavné kolekce: stůl od architektky Zahy Hadid, akrylátová židle od japonského designéra Naoto Fukusawy a křeslo Duchess od Grega Lynna. Každému z objektů patří v galerii jedna místnost, o jejichž podoby se postarali čeští architekti a designéři.  R5A1232b

Stůl MESA Zahy Hadid umístili autoři studia Deyl a Šesták Architekti na jednoduchý podstavec, jehož černá, leštěná plocha dává vyniknout netradičnímu podnoží stolu. Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj propojil svou vášeň pro design a staré automobily a umístil 130 kilogramů vážící akrylátovou židli od Naoto Fukusawy do odstrojené karoserie japonského vozu Datsun. Architekt Rudolf Netík zase zasadil chlupaté křeslo Grega Lynna do prostředí inspirovaného sci-fi filmy.

Trojici unikátů, která zapůjčilo Vitra Design Museum, doplňuje v galerii Vitra Collector's Lounge zařízený nejznámějšími kusy z nabídky švýcarského výrobce. Do budoucna by se právě v tomto prostoru měla podle Šece představovat především tvorba mladých umělců.R5A1318