Co vlastně pojem "concept store" znamená a čím se odlišuje od běžného butiku? Rozdíl je obsažen už v samotném názvu: Takový obchod je totiž postaven na jednotné myšlence. Věci, které si odsud odnesete, jsou pečlivě vybrané, aby k sobě nějakým způsobem ladily. 

Concept store má také za cíl inspirovat, promlouvat ke svým zákazníkům a cílit na jejich osobitý vkus. Zde seženete nejen módu, ale i kosmetiku, jídlo, designové předměty, knihy, hudbu i věci do domácnosti. Obchod je často propojen s kavárnou, pořádá pop-upový prodej, ladí výlohy do určitého stylu za pomoci lokálních umělců a podobně.

Dříve v Česku existoval Simple Concept Store v pražské Pařížské ulici, který se soustřeďoval hlavně na luxusní francouzskou módu, ale před třemi lety svoji existenci ukončil. Od té doby se objevují další místa, a zvlášť v poslední době začínají přibývat téměř geometrickou řadou.

České concept stores

Boho Vintage concept store, Francouzská 76, Praha 10: V těsném sousedství s hipsterskou ulicí Krymská sídlí obchod, který podle majitelky Patricie Madarové touží působit jako dámský budoár s patinou času. Cílí na zákazníky, kteří hledají opak zážitku nákupního centra.

Cihelna Concept Store, Cihelná 2b, Praha 1: Nachází se v samotném srdci hlavního města, slibuje to nejlepší z českého designu pod jednou střechou. Svou nabídkou například šperků Zorya, váz Milana Pekaře, designu od Jana Plecháče a Henryho Wielguse a velkou řadou dalších, zaujal i novináře z The New York Times a časopisu Wallpaper.

Deelive, Smetanovo nábř. 4, Praha 1: Samostatný článek jsme mu věnovali zde. Seženete tu například oblečení od návrhářky Lucie Kutálkové tvořící pod značkou Leeda, luxusní čokoládu Rozbíjím se, vázy a světla od studia Dechem, či šperky od Janji Prokić. Kurátorkou obchodu je designérka Markéta Háková.

Harddecore gallery, Senovážné nám. 2088/10A, Praha 1: V přízemí secesního domu byla tato prodejní galerie otevřena už před deseti lety, kdy se Praha s nápadem konceptuálního obchodu teprve seznamovala. Majiteli jsou návrhářka Josefína Bakošová a její manžel, designér Petr Bakoš. Kromě módy od Josefíny si odtud můžete odnést originální úlovky českého i zahraničního designu, knihy, hračky a třeba i ptačí budku.

Koncept story, Řezáčovo nám. 2, Praha 1: Má sloužit jako centrum současného užitého umění a inkubátor mladé české módy. Sdružuje celkem devět lokálních tvůrců včetně ilustrátorky Marie Makeevy, fashion značky Oneday, šperkařky Nastassii Aleinkavy a dalších.

Kurator, Karolíny Světlé 17, Praha 1: Jak už název sám napovídá, jedná se o obchod, který má přesah do umělecké galerie. Nabídka oblečení, šperků a drobných designových předmětů vždy odpovídá konkrétnímu tématu. Za jeho vznikem stojí výtvarnice Martina Malá a grafický designér Jan Košátko.

Vnitroblock, Tusarova 791/31, Praha 7: Industriální prostory bývalé továrny v Holešovicích jsou vyhledávanou kavárnou, místem pro kulturní aktivity, ale i nákupy lokální a zahraniční módy, kosmetiky, spodního prádla či šperků.

Paříž, Berlín, Londýn, ale i další světové metropole mají narozdíl od Prahy s concept stores dlouholetou zkušenost. Vybrali jsme pro vás takové, které byste na svých prázdninových cestách neměli minout.

Zahraniční concept stores

10 Corso Como, Milán: Právě v souvislosti s tímto komplexem, kde můžete jíst, nakupovat umění, módu, design a hudbu i dokonce se ubytovat, byl poprvé použit termín "concept store". Založen byl v roce 1990 galeristkou Carlou Sozzani, která rovněž působila jako šéfredaktorka italského Vogue. V roce 2012 bylo otevřeno druhé Corso Como v jihokorejském Soulu. Začátky Corso Coma byly skromné: Vznikl jako knihkupectví a umělecká galerie navržené americkým architektem Krisem Ruhsem.

Barber&Parlour, 64-66 Redchurch St, Londýn: Nechte si tu upravit vlasy, vousy i udělat manikúru. Pak si můžete dát čerstvě vymačkaný džus v kavárně, zajít si do kina a odejít s designovou knihou, konvičkou, niche kosmetikou či maskou na obličej.

Merci, 111 Boulevard Beumarchais, Paříž: Prostor bývalé továrny na tapety představuje mix známých a začínajících designérů, limitované i dostupnější kolekce a další zajímavé úlovky. Kromě toho turistům poskytne vkusné suvenýry z Paříže, na které je zaměřené celé jedno odvětví. Po nákupech se stavte v La Cantine de Merci, která má krásný výhled do zahrady, v kavárně si můžete procházet stovky starých knih.

The Store Berlin, Torststrasse 1, Berlín: Dvě patra v domě trendy čtvrti Mitte zabírá obchod s uměním, módou i nábytkem a knihami. Součástí je restaurace The Kitchen, vše ve velmi vkusném minimalistickém designu.

Fivestory, 18 E 69 Street, New York: Přezdívalo se mu americký Colette. Luxusní concept store má za cíl vyprávět prostřednictvím precizně vybraných předmětů nejzajímavější příběhy města. Kromě amerických designérů tu tedy mají místo i ti evropští, v módě zběhlí zákazníci sem chodí také pro vyjímečné šperky a dekor do bytu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.