Pasta Oner, který ve známost vešel coby graffiti umělec, který později doplnil svou tvorbu o malbu a sochu, byl při navrhování lampy inspirován historií, lehkostí i ženskou postavou.

Tyto motivy mohou evokovat secesní estetiku, typickou pro konec 19. století. Právě tehdy, v roce 1898 byla založena značka Lampe Berger. Katalytické lampy měly za účel desinfikovat vzduch v nemocnicích, ale rychle po nich začala toužit evropská smetánka. Lampe Berger se totiž mohly pochlubit nejen vytříbeným designem, ale také vytříbenou parfemací. Dodnes pracují pro značku parfuméři, kteří mají za úkol vyvíjet nové vůně s ohledem na specifickou technickou povahu spojenou s katalytickým spalováním lamp.

Pablo Picasso ji nazýval "nejvíce inteligentní vůní", Cocteau používal Lampe Berger pro odstranění zápachu opia, které kouřil. Řada lamp od Lampe Berger patří mezi cenné sběratelské kousky, protože se jednalo o díla umělců v limitovaných edicích. Nejinak je to s lampou od Pasty Onera, které bylo vyrobeno pouze 200 kusů.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.