1) Pohyb každý den

Nemusíte trávit hodiny v posilovně, ale snažte se aspoň dvacet až třicet minut denně věnovat nějakému posilování nebo protahování. Já jsem například byla v posilovně naposledy před deseti lety. Držím se ve formě hlavě kalisthenikou, tedy cvičením s vlastní váhou, skákáním přes švihadlo a cvičením s kettlebelly. To vše je možné provádět z pohodlí domova.

2) Zapomeňte na cukr

Mně je pětatřicet a nemám celulitidu ani vrásky. Od té doby, co jsem ze stravy vyřadila cukr a snažím se jíst méně karbohydrátů, je moje kůže mnohem pevnější a pružnější. Kromě toho už nezažívám odpolední únavu. Cukr a potraviny bohaté na karbohydráty dostávají do krve větší množství cukru, což vede k sugar crash. A nedostatek cukru v krvi znamená nedostatek energie. Proto byste měli většinou sáhnout po jídle, které nijak výrazně nezahýbe s vaší hladinou cukru.

3) Vyřaďte alkohol a špatné jídlo

Držte se zeleniny, ovoce, luštěnin, ořechů, semínek a občas si dejte kvalitní protein. Tuto dietu dodržujte po devadesát procent vašeho času. Když dostanete chuť na slazené limonády, dejte si kombuchu. Když dostanete chuť na alkohol, dejte si skleničku (ne láhev) červeného vína, to obsahuje tělu prospěšný reservatrol. Zbylých deset procent času můžete věnovat dezertům, třeba kvalitní zmrzlině. Nikdo není dokonalý, a to platí i pro vaši stravu, ale snažte se jíst zdravě většinu času a pamatujte si 90/10 pravidlo.

4) S jídlem experimentujte

Každý jsme jiný a bio-individualita hraje velkou roli v tom, jak trávíte a jak přijímáte živiny. Střevní mikroflóra má obrovský vliv na vaše zdraví a nikdo na světě nemá totožnou stavbu mikroflóry jako vy. To znamená, že budete na stejné jídlo reagovat jinak než já, vaši kamarádi nebo váš partner. Nikdo nezná vaše tělo líp než vy, a jen vy tak víte, jak na vás různé jídlo působí. Vnímejte signály, které vaše tělo vysílá. Možná budete chtít v průběhu léta jíst jen raw stravu, zatímco v zimě vám bude víc vyhovovat paleo dieta. To, že vám určitý typ stravy vyhovuje dnes, neznamená, že to bude stejné i za dva roky, a na tom není nic špatného. Vaše tělo se stále mění, čemuž byste měli přizpůsobit i vaši stravu.

5) Nepodceňujte odpočinek

Vaše tělo si potřebuje oddechnout a dobít energii, aby mohlo v tréninku pokračovat. Nezapomeňte tedy relaxovat a hlavně pravidelně a dostatečně spát.

6) Buďte v pohodě

Fitness a zdraví celkově není jen o cvičení a stravě. Nesmíte zapomínat na to nejdůležitější – vztahy, rodinu, přátelství, kariéru, kreativitu a spiritualitu. To je strava pro vaši duši a je to stejně důležité jako to, co jíte.