Mezi novináři se říká, že si nebere servítky. Když se jí otázky nelíbí, nedělá jí problém od rozhovoru odejít a klidně na vás i zakřičí. Charlize totiž není poslušná hollywoodská holka, která sní o bílých šatech a počítá kalorie. Charlize je sebevědomá a odhodlaná moderní žena, která se nebojí jít si tvrdě za svým.

O tom jasně mluví i filmový repertoár jihoafrické herečky. Když jí nabídli hlavní roli v erotikou nabitém filmu Showgirls, Theronová vyhodila svého agenta. "Bylo jasné, jak si představoval budoucnost mé kariéry," řekla o incidentu herečka.

Místo romantických komedií nebo snímků, které by z ní dělaly sex symbol, Theronová sáhla po jiných žánrech. Objevila se v kritiky oceňovaných dramatech, thrillerech, animácích a v posledních dvou letech si zahrála hned ve třech akčních filmech.

Po Šíleném Maxovi (2015) a Rychle a zběsile 8 (2017) je letní novinkou špionážní thriller Atomic Blonde: Bez lítosti, na němž se podílela jako producentka a herečka v hlavní roli. Hraje nekompromisní agentku MI6 Lorraine Broughtonovou, která je během studené války na misi v Berlíně, aby zde našla vraha svého kolegy.