Ikonický návrhář Yves Saint-Laurent by bez Bergého nemohl dosáhnout svého úspěchu. Vždyt mu byl pravou rukou nejen v životě, ale i podnikání. V roce 1961 pomohl Saint-Laurentovi značku založit, řídil zde veškerý její ekonomický chod až do roku 2002, kdy ji prodali. O šest let později, několik měsíců před smrtí designéra, spolu uzavřeli sňatek.

Bergé byl velkým bojovníkem za práva gayů, velkou část svého majetku věnoval na výzkum choroby AIDS. Vztah mezi Yves Saint-Laurentem a Pierrem Bergé inspiroval několik filmových i literárních děl.

Bergé byl nadšeným sběratelem knih a umění, před sedmi lety se také stal jedním z hlavních investorů do deníku Le Monde, který se potýkal s velkými finančními problémy. Bývalý francouzský ministr kultury Jack Lang Bergého nazval "opravdovým princem umění a kultury".

Ani politika nebyla Bergému cizí. Působil jako důvěrník prezidenta Françoise Mitterranda, podporoval Françoise Hollanda i Emmanuela Macrona. Ten dnes prohlásil, že s odchodem Pierra Bergého z tohoto světa mizí také "velmi specifické pojetí krásy a kultivovanosti, kterou uměl vytvářet".

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.