Pasta Oner je umělec, kterého není třeba představovat. Proto je výjimečný. Takových osobností tady dnes mnoho nemáme. A protože Pasta právě připravuje svou v řadě již pátou sólovou výstavu Art Is Truth, rozhodli jsme se ho před pár týdny navštívit v jeho pražském ateliéru. Průkopník graffiti a street artu v Česku nám exkluzivně představil svou novou tvorbu inspirovanou starými mistry a ručně kreslenými americkými reklamami z 50. let minulého století a mimo jiné také prozradil, co má společného s Jeffem Koonsem, k němuž ho některá česká média ráda přirovnávají.

Takže, jak to s tím Jeffem Koonsem vlastně máte?

Právě jeho mi lidé často předhazují a někdy i v dost ošklivém kontextu. A to je, upřímně řečeno, přinejmenším úsměvné. Jeff Koons je superstar světa umění, a když mi někdo říká, že jsem jako on, tak je to, jako bych já přišel za libovolným boxerem v jakékoliv pražské tělocvičně a začal mu vykládat, že má styl jako Muhammad Ali. Jasně, máme společný umělecký sloh − nebo lépe řečeno odrazový můstek. Koons se původně inspiroval popartovými díly umělců z 60. let. A stejně jako já se pak začal zajímat o vliv konzumu na moderní společnost. Takových umělců bychom tady ale mohli vyjmenovat desítky. Troufnu si říct, že to, co nás reálně spojuje, je přístup k obchodu. Ten ke světu umění patří, je jeho neoddělitelnou součástí. Ne každý umělec se však narodí s talentem umět své věci prodat. Základem přitom je nestydět se za svou tvorbu, být připravený si před ni stoupnout a obhájit si ji.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.