Galerií Kodl na Národní třídě zní vážná hudba, sedí se tu na starožitných křeslech a v cukřence nechybí stříbrné kleštičky. Jen na zdech tu místo očekávaných elegantních krajinek a portrétů visí expresivní malby současných autorů, jako je Lubomír Typlt nebo Ondřej Basjuk. "To si tady pověsily moje děti v rámci Letního výtvarného salonu," vysvětluje Martin Kodl, v jehož rodině se láska k umění dědí. Jeho synové Matyáš a Jakub, kteří se věnují současným umělcům, představují již pátou generaci sběratelů. "Moje první slova byla máma, táta, Filla, Špála," říká vlastník nejúspěšnější aukční síně, v níž se za posledních dvacet pět let prodaly obrazy takřka za tři miliardy korun.

Zatímco jeho otec, vášnivý sběratel, v dobách komunismu oficiálně s uměním obchodovat nesměl, on sám naplnil jeho sen o tom, že české umění bude jednou opět žádané. V poslední aukci, která se konala na konci května, se prodalo více než 200 uměleckých děl za rekordních 250 milionů korun. Nejdražším vydraženým obrazem bylo Šero v pralese od Toyen za 30 milionů, což je vůbec nejvyšší cena, za kterou se dílo této malířky dokázalo na domácích i světových aukcích prodat. Na té nadcházející podzimní budou téměř jistě padat rekordy znovu. Přesto podle Kodla pro české umění vše teprve začíná. "České výtvarno je stále ještě v plenkách. Chtěl bych, aby se dostalo na vyšší společenskou úroveň," říká Kodl.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.