Představte si, že jste doma, chystáte si udělat čaj. Najednou zazvoní zvonek, přede dveřmi je neznámý člověk, který vás chce vyfotit, ale musíte se svléknout... Že to zní bláznivě? Českému multimediálnímu umělcovi Martinu Gabrielovi Pavlovi a slovenskému fotografovi a designérovi Marku Kučerovi se tento odvážný kousek povedl. Vytvořili tak zajímavý dokument, mozaiku lidí, kteří se nebáli udělat něco netradičního a dali nahlédnout do svého soukromí.

Rok a půl putoval digitální fotoaparát Berlínem: Martin vyfotil Elle a dal jí fotoaparát a Elle pak šla k dalšímu účastníkovi projektu domů a vyfotila ho nahého. Tak to šlo dál, dokud nevzniklo 381 portrétů. Výsledkem je kniha
Daily Portrait Berlin, která je k dostání v německých i českých knihkupectvích (například PageFive) a online také zde.

Je zajímavým projektem proto, že se zde objevují lidé takoví, jací jsou, bez příkras. Což je v dnešním světě, kterému vládne estetika sociálních sítí, stylizovaných selfies a zkrášlujících filtrů, velmi osvěžující.

Taktéž byty vyfocených lidí nejsou všechny jako ze stránek magazínů o designu, ale jsou často zařízeny docela obyčejně. I to patří k duchu Berlína, který je znám svojí rozmanitostí, otevřeností a svobodou.

V knize naleznete také autentické úryvky z e-mailové konverzace s účastníky a novináři. Odhaluje tak zákulisí a zároveň funguje jako manuál pro ty, kteří by si chtěli podobný projekt udělat ve svém městě.

Když si začnete prohlížet 436 stránek knihy Daily Portrait Berlin, pomalu ztrácíte předsudky společně s fotografovanými a absence jejich oblečení vám začne připadat úplně normální.