Smrt sedmasedmdesátiletého návrháře oplakává spousta celebrit: od Victorie Beckham přes Inés de la Fressange po Kylie Minogue. Alaia byl nejen dvorním návrhářem hvězd, ale také jejich přítelem a často i rádcem. Právě Victoria Beckham jej ve svém Tweetu označila jako jeden z největších zdrojů inspirace.

Azzedine Alaia se narodil roku 1940 v Tunisku do rodiny farmářů, ale studoval umění. Když mu bylo okolo dvaceti, přestěhoval se do Paříže, kde pracoval pro Christiana Diora i Guye Laroche. Brzy se ale osamostatnil a zákaznice k němu začaly doslova proudit. Narozdíl od řady svých konkurentů totiž opravdu miloval ženskou siluetu. Také proto byly jeho modely mezi celebritami tak populární. Říkalo se, že stačí vzít si róbu od Alaii na červený koberec a budete za hvězdu, i kdyby vás nikdo neznal.

Odmítal se také přizpůsobit tlakům a každou sezonu přinést do kolekcí nějaké trendy. Jeho krédo bylo oblékat ženy tak, aby se cítily sexy. Přesto Alaiův přístup byl na jeho dobu revoluční: nepoužíval skici, ale jako vystudovaný sochař pracoval rovnou s 3D modely.

Díky své povaze byl mimořádně oblíbený: přátelila se s ním Michelle Obama, Naomi Campbell mu přezdívala "papá", Kim Kardashian prohlásila, že "byl naprosto výjimečný a byla čest ho mít ve svém životě".

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.