Uspořádat jednu z nejsledovanějších módních přehlídek světa stojí 20 milionů dolarů. Letos ale tuto akci nezviditelnila jen ona závratná suma. Značnou pozornost veřejnosti a médií vyvolaly i události kolem zpěvačky Katy Perry a topmodelky Gigi Hadid, kterým Čína odepřela vstup do země.

Místo Katy Perry zazpíval Harry Styles

Katy Perry měla na módní přehlídce zazpívat. Podle newyorského portálu Page Six jí čínské úřady vízum neudělily proto, že před dvěma lety na svém koncertě v Tchaj-peji mávala tchajwanskou vlajkou a oblékla si zářivě zelené šaty se slunečnicemi. Tyto květiny jsou na Tchajwanu, který Čína považuje za jednu ze svých provincií, symbolem zastánců tchajwanské nezávislosti. Místo "Fruit Sister", jak Katy Perry v Číně přezdívají kvůli jejím "ovocným outfitům", nakonec na přehlídce vystoupil zpěvák Harry Styles.

Slavný "andílek" Victoriaʼs Secret, modelka Gigi Hadid, pozornost čínských úřadů přilákala svým instagramovým videem. Na něm na večeři s přáteli ukazuje do kamery sušenku ve tvaru Buddhy. Za imitaci jeho výrazu šikmením očí sklidila na sociálních sítích kritiku za rasismus a zneuctění náboženské postavy. "Ačkoli se Gigi Hadid později omluvila a Katy Perry řekla, že se bude v Číně řídit místními zákony, rozhořčení na čínském internetu tím nezmírnily. Jestli jim bylo odepřeno vízum z výše uvedených důvodů, není známo. Ale i kdyby, bylo by to logické," uvedly v pondělí čínské státní noviny Global Times. 

Co vadí Číně na celebritách

Není to zdaleka poprvé, co Čína americkým celebritám nevydala vízum. Do země se například již dříve nedostala zpěvačka Lady Gaga kvůli své schůzce s dalajlámou nebo Justin Bieber za "pobuřující chování". Koncerty v Šanghaji a Pekingu musela podle informací deníku Guardian v roce 2015 zrušit také kapela Maroon 5 poté, co její klávesista Jesse Carmichael na Twitteru popřál dalajlámovi k narozeninám.

Šanghaj slavnou módní show hostila letos poprvé. V čínské metropoli módní gigant v únoru otevřel svůj vlajkový obchod a u příležitosti tamní premiéry se organizátoři nechali inspirovat čínskou estetikou. Ta se nejvýrazněji odrazila v jednom z šesti témat módní show, příznačně pojmenovaném Porcelain Angels. Andílci pózovali v modelech podobných malbám na tradičním modro-bílém čínském porcelánu. Na části přehlídky pojmenované Punk Angel zase Victoriaʼs Secret spolupracovala s francouzskou módní značkou Balmain.

Jen pro zvané

Nejočekávanější módní akce letos proběhla netradičně jen pro zvané hosty a celý záznam z ní se bude oficiálně vysílat až 28. listopadu ve 190 zemích světa. Výjimečným kouskem večera byla podprsenka za 2 miliony dolarů osázená 6 000 drahokamy včetně diamantů a safírů, kterou si na sebe oblékla brazilská modelka Lais Ribeiro. Švédská modelka Elsa Hosk zase představila kolekci spodního prádla s aplikacemi z 275 000 krystalů Swarovski.