Když má mluvit o sobě, odpovídá jednoslovně. Když má mluvit o biochemii, buňkách a proteinech, je k nezastavení. Karina Movsesjan, osmnáctiletá studentka karlovarského gymnázia, je jednou z nejvýraznějších českých vědeckých celebrit současnosti a mladá naděje lidstva, že jednou porazí rakovinu a bude žít déle.

Světy lifestylových a vědeckých časopisů se příliš často neprotínají, pojďme si tedy − velmi zjednodušeně − vysvětlit, čemu se Karina věnuje. "Snažíme se vlastně pochopit, jak fungují buňky a konkrétně jak se dokážou opravovat, pokud jsou poškozené. To může být velmi složitý proces, proto se zaměřujeme na jeho jednotlivé části. Naše DNA je neustále poškozována vnitřními i vnějšími faktory, jedná se o tisíce poškození denně. Taková poškození se opravují podle určitého klíče. My rozkrýváme, jak konkrétně tyto opravy fungují," vykládá ve své kanceláři na brněnské Masarykově univerzitě, kde momentálně tráví většinu svého času. "Některé opravné mechanismy fungují bezchybně, některé ale mohou do DNA naopak vnášet další poškození," dodává.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.