Jedno známé přísloví tvrdí, že všichni máme své důvody k útěku, většina z nás ale najde dostatek síly zůstat. Ani v jednom z následujících devíti příběhů tohle přísloví neplatí. A neplatí ani v těch zbylých 1682, které se tak nebo podobně jako ty níže popsané odehrály během minulého roku v České republice. Dohromady jich je bezmála 1700, stejně jako žen, jež v uplynulých dvanácti měsících hledaly útočiště v jednom z 211 českých azylových domů. Žen, které našly dostatek síly utéct.

Fotograf Tomáš Třeštík pro nás vyfotil věci, které mají matky a jejich děti s sebou, když do azylového domu poprvé přijdou. "Smutných příběhů jsem tady slyšel spoustu. Většinou je spojoval rychlý útěk do bezpečí azylového domu, často jen s několika nejnutnějšími věcmi. Věci − ty, které člověk má, které potřebuje, které sbírá, které se mu líbí, patří mezi jedno z hlavních témat mé práce. Napadlo mě zkusit spojit vizuálně čistou estetiku ,produktové fotografie' s temnými příběhy, jež se za tou hromádkou nezbytností položených na papíře skrývají," říká Třeštík a dodává: "Překvapilo mě, jak málo člověk potřebuje k životu, když jde fakt do tuhého. Plnou vahou na mě pak dolehla ta tíseň, když se sečetly všechny jednotlivé příběhy, které jsme si v azylovém domě ten den vyslechli."

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.