Přijeli jsme na oběd a očividně nevhod. "Původně jsem vás nechtěla vůbec přijmout, protože já už se tady z toho asi zblázním. Ale nakonec jsem si řekla, že u toho jídla to spolu vydržíme, kluci," oznamuje nám hned ve dveřích paní domu. Jsme bezmála 800 kilometrů západně od Prahy, na kraji německého městečka Berghaim, uprostřed kolínské nížiny. A dáma, která nám po skoro desetihodinové cestě autem dává velmi milým způsobem najevo, že otravujeme, je česká konceptuální umělkyně Magdalena Jetelová (71). "Alespoň mi nahoře pomůžete přesunout jídelní stůl."

V bývalém parním pivovaru, který Jetelové slouží od konce 80. let v srdci Porúří jako ateliér a domov zároveň, je teď ale v pohybu mnohem víc než jen kuchyňský nábytek. Rodačka ze Semil se právě připravuje na několikaměsíční expedici do Chile. V Jižní Americe, v chilské části pásma nazývaného Ohnivý kruh, chce Jetelová navázat na svůj Iceland Project z roku 1992.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.