Obnovená sklárna Rückl slaví velký comeback. S novým majitelem Martinem Wichterlem přišel i nový kreativní ředitel a jeden z nejuznávanějších českých designérů Rony Plesl. S ním pak i nová kolekce České nebe, triumf na Designbloku i nový obchod v pražské Železné ulici. Dalším úspěchem sklárny s historií sahající až do roku 1846 je pak návrat k Českému lvu, o jehož novou podobu se postaral právě Rony Plesl. 

Ten při navrhování nové sošky vycházel z toho, co v nižborských sklárnách umí nejlépe - brusu křišťálového skla. „Při tvorbě návrhu jsem se inspiroval poetikou Josefa Lady a tvaroslovím českého kubismu. Toužil jsem stvořit lva vstřícného a milého,“ vysvětlil Plesl. Podstavec sochy pak zdobí hvězdy - tradiční motiv českého křišťálu.

Pro 25. ročník Českého lva vznikne podle jeho návrhu 40 sošek. Sedmatřicet z nich si 10. března převezmou vítězové na slavnostním večeru v Rudolfinu, další tři zůstávají jako rezervní. Sklárna Rückl přitom České lvy již vyráběla mezi lety 2001 a 2012. Trofeje v podobě skákajícího šelmy pak vystřídaly skleněné kužely podle návrhu Jakuba Berdycha. 

Jeden křišťálový lev váží přesně 2 kg. Výroba jedné sošky od vylisování po lepení může trvat až 3 dny. Trofej se vyrábí jinou technologií, než tomu bylo doposud. Do kovové, několikadílné formy se lev lisuje za užití tzv. lisostřiku, velice precizního druhu lisu. Po dokončení lisování se soška chladí zhruba jeden den a následně se brousí a leští.  

 

 

 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.