Slova hygge a lykke před pár lety téměř nikdo neznal. Tedy kromě obyvatel Dánska a potažmo dalších skandinávských zemí. Meik Wiking z nich ale stvořil celosvětový fenomén, který se od té doby skloňuje v desítkách jazyků a lidé po celé planetě se snaží laskavostí změnit svůj život i celý svět. Přesně podle jeho návodu na šťastné bytí dánského vzoru.

Už jméno čtyřicetiletého Wikinga působí stejně dokonale jako on sám. Je předobrazem dokonale vypadajícího charismatického seveřana a na první pohled z něj vyzařuje pozitivní energie. Úsměvy rozdává na všechny strany a dalo by se říct, že by mohl být tím nejšťastnějším člověkem na světě. Jak ale sám přiznává, být autorem knih o štěstí je pro něj spíš závazek.

Meik Wiking se rozhodl vydat cestou nepromarněného a šťastného života poté, co mu zemřel blízký přítel a kolega. Opustil dobře placenou práci a se snem naučit svět šťastně žít se vydal do banky, aby si na vydání knihy půjčil peníze. Tam ho ale odmítli a on musel vynaložit všechny své úspory, aby se mu to podařilo. V té době dokonce v rámci šetření přespával u jednoho kamaráda na gauči a všechny vydělané peníze si odkládal stranou.

Hned s jeho prvotinou ale přišel neuvěřitelný úspěch. Kniha Hygge byla přeložena do více než třiceti jazyků a během prvních pár měsíců se jí prodalo přes půl milionu výtisků. Z Wikinga se rychle stal ambasador štěstí, který cestuje po světě a předává své evangelium dál. V Kodani založil Institut na výzkum štěstí a zastává v něm funkci prezidenta. Jeho cílem přitom je štěstí nejen měřit vědeckými metodami, ale také se zasadit o to, aby k němu politici přistupovali se stejnou důležitostí jako k hrubému národnímu produktu. Letos napsal knihu druhou s názvem Lykke (dánsky Štěstí), která se prodává téměř stejně dobře jako Hygge.

Vedle skalních fanoušků má ale i takřka stejně početnou skupinu odpůrců. Ti jeho knihám vytýkají povrchní návody jako vystřižené z instagramových motivačních citátů. Že je ale hodně populární i v Česku, bylo vidět před měsícem na hudebním festivalu Colours of Ostrava, kam přijel na pozvání Nadace Karla Janečka. Místnost, ve které vedl workshop, jak jinak, o štěstí a laskavějším životě, byla přeplněná k prasknutí. A i když sem člověk přicházel se sebevětší skepsí vůči hygge, nakonec odcházel opravdu šťastnější.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.