Potkáváme se v zákulisí po jeho přehlídce, která byla inspirována Monetovými lekníny. Ačkoliv show sklidila potlesk a pozitivní ohlasy, navíc snové modely perfektně do prostředí Clam-Gallasova paláce zapadly, Martin Kohout není schopen slova.

„Promiňte, padly na mě teď všechny emoce a já nedokážu mluvit," říká a klepou se mu ruce. Je ztělesněním návrháře-umělce, který do šatů zašívá své pocity a vize. Na komerční stránku vůbec nemyslí, hnacím motorem je pro něj jen touha po sebevyjádření.

Kolekce nazvaná des nymphéas, čili lekníny ve francouzštině, mohla sklouznout k reinterpretaci slavných návrhářů jako byli Alexander McQueen, Rodarte či Dolce & Gabbana. Ti všichni s tímto motivem totiž pracovali, ale Martin Kohout si vzal z Monetových děl jen stěžejní inspiraci, aby vytvořil lyrické široké sukně a asymetrické topy v jemných pastelových odstínech.

Martin Kohout
Foto: archiv Martina Kohouta

Jeho příběh připomíná film: student střední fotografické školy, který miluje malbu a filmy Sofie Coppoly, navštívil před čtyřmi lety přehlídku návrhářky Petry Ptáčkové. Tam pochopil, že se chce vyjadřovat také oděvem, takže vytvořil kolekci, se kterou se loni přihlásil do soutěže Van Graaf Talent Card na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Ačkoliv s ním soupeřili studenti UMPRUM i Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Martin Kohout je porazil.

Vítězství znamenalo samostatnou přehlídku na zářijovém fashion weeku, z čehož byl Kohout extrémně nervózní. „Byla pro mě velká čest, že jsem se dostal do výběru. S vítězstvím jsem vůbec nepočítal. Bál jsem se očekávání ostatních," přiznává Kohout, který se naučil šít s pomocí babičky, knih a internetu.

Vzhledem k tomu, že snem Martina Kohouta je pravidelně prezentovat svou tvorbu, bude muset své strachy i plachost alespoň částečně překonat. Může totiž počítat s tím, že o jeho modely bude pravděpodobně stále větší zájem.