Víte, kdo je David Gandy? Je to pravděpodobně nejúspěšnější mužský model světa. Když před sedmnácti lety, ve svých jednadvaceti, vyhrál v Británii televizní modelingovou soutěž, jeho hvězda začala stoupat. A to i přesto, že byl oproti ostatním hubeným chlapcům v tomto odvětví nebývale urostlý a mužný. Velmi rychle si ho všimlo italské návrhářské duo Dolce & Gabbana a na několik let ho udělalo hvězdou svých módních přehlídek i kampaní − byl například tváří jejich slavné vůně Light Blue. Klientů přibývalo, začal fotit titulky a fotoeditorialy prestižních magazínů, poskytovat rozhovory, vystupovat v televizi. Pro britskou Vogue psal módní blog a pro Telegraph Men zase lifestylové články. Spustil dvě mobilní aplikace, jednu týkající se módního stylu a druhou na fitness cvičení. Když v roce 2014 vytvořil vlastní kolekci spodního prádla a plavek, stala se jednou z nejprodávanějších řad vůbec.

Ale vraťme se zpátky k otázce: Slyšeli jste někdy jeho jméno? Pravděpodobně ne, podobně jako žádného jiného světového topmodela. Mužský modeling je oproti tomu ženskému úplně jiná kategorie. Zakázek je v této oblasti méně, jsou mnohem hůře placené a na castinzích spíše než dokonalá tvář a postava rozhoduje charisma, které lze jen těžko ovlivnit. Přesto se po celém světě najdou zástupy mladých mužů, kteří v něm touží prorazit.

Výrazné rysy a dokonalá těla

Je neděle dopoledne a do velkého finále česko-slovenského kola modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look zbývá pět dní. Česko je v této soutěži mimořádné úspěšné, v posledních pěti letech vyhrála světové finále třikrát česká dívka − v roce 2013 to byla Eva Klímková, o rok později Barbora Podzimková a loni Jana Tvrdíková. Historicky se vítězkami staly i české top­modelky Denisa Dvořáková a Linda Vojtová.

Posledních pět let se v Praze koná i mužská varianta soutěže. Světový vítěz z ní sice ještě nevzešel, ale co není, může být − podle organizátorů je letošní chlapecký ročník natolik silný, že místo deseti finalistů vybrali jedenáct.

Mladí muži mezi patnácti a jednadvaceti lety toužící po kariéře ve stylu Davida Gandyho teď, v neděli ráno, posedávají v pražském studiu Cash Only a střídají se před objektivem módní fotografky Hany Knížové, která s nimi exkluzivně pro magazín PROČ NE?! fotí jejich první fotoeditorial.

"Bradu trochu nahoru! A natoč se mírně doprava," dává jim instrukce. V očích chlapců se zračí nervozita, občas se místo doprava podívají doleva, protože pro většinu z nich je to skutečně úplně první velké focení. Po většinu času plaše postávají, ožijí ale ve chvíli, kdy se k nim před objektivem připojí někdejší světová vítězka Eva Klímková. Jedno jim upřít nelze, všichni do jednoho jsou extrémně zajímavé typy. Někteří z těchto z mladých mužů s výraznými rysy a dokonale tvarovanými těly dost možná vynesou modely na příštím pařížském fashion weeku. A dostanou příležitost oslnit nejvyšší patra módního světa.

"Rád bych se modelingem v budoucnu živil, hodně cestoval a pracoval v zahraničí. Chtěl bych fotit pro velký módní dům nebo třeba pro výrobce parfémů," říká dvacetiletý Marek Weiser z Prahy, pro nějž je vzorem slovenský model Filip Hrivňák, který patří aktuálně, co se týče počtu kampaní, k těm vůbec nejúspěšnějším.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.