Všechno začalo jen jako nevinná hra. Na internetu se najednou zjevil instagramový profil modelky Shudu Gram. Ženy nad ženy. S ladnými křivkami, perfektní pletí a tajemnýma tmavýma očima. Na fotkách pózuje s lehce pootevřenými ústy, a tak zahlédnete dokonale bílé zuby, které kontrastují s ebenovou kůží. Exotická kráska k pohledání.

Nejdřív se ukázala s výraznými zlatými náušnicemi, podruhé v ležérním žlutém tričku, potřetí v designových růžových šatech. Fanoušků rychle přibývalo a internet se začal ptát na stejnou otázku, která stála v popisku jejího profilu. Kdo to je?

Opravdová mánie vypukla ve chvíli, kdy fotku tajemné modelky nasdílel profil Fenty Beauty, značky, za níž stojí zpěvačka Rihanna. Shudu totiž měla na snímku její rtěnku Mattemoiselle. Řady fanoušků rázem vyskočily o tisíce. Samotná fotka nasbírala během krátké doby dvě stě tisíc lajků a zvědavost ohledně jejího původu rostla. 

A tak se její virtuální otec, britský módní fotograf Cameron-James Wilson, rozhodl tajnůstkaření kolem záhadné ženy ukončit - a do popisku instagramového profilu napsal: První digitální supermodelka.

Po vzoru Barbie

"Chtěl jsem si něco dokázat," vysvětloval Wilson svoji motivaci pro magazín Mashable. "Podaří se mi vytvořit iluzi, že je opravdová? A dostal jsem jasnou odpověď, že ano."

Wilson se označuje za geeka, co má rád sci-fi a počítačové hry. Dlouho byl na cestě stát se elitním módním fotografem. Před osmi lety začal žít v Londýně a dostával se k prestižním zakázkám, fotil pro magazín Look či reklamní materiály pro Fabergé. Postupně ho ale takový život omrzel. Zatoužil po klidu, chtěl se víc soustředit na uměleckou stránku svých děl než na peníze. Přestěhoval se zpátky do rodného Weymouthu a začal si hrát s počítačovou grafikou.

Experimentoval třeba s tím, že bral tváře panenek Barbie a oblékal je jako modelky. Pak se pustil do 3D grafiky. Objevil program Daz 3D, který používají tvůrci speciálních efektů, a po troše zkoušení vznikla Shudu, postava, k níž Wilsona inspirovala Barbie panenka jihoafrické princezny. Zrodila se kráska stvořená z jedniček a nul, a přece tak opravdová; však také Wilson v retušování fotografií není žádný zelenáč.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.