Adam Kost a Jan Černý. Oba jsou studenti UMPRUM a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, v mladém věku se jim podařilo získat pozornost odborníků i na sociálních sítí, mají výrazný autorský rukopis. Kolekce obou českých designérů nejmladší generace vzbudila ohlas u zahraničních médií, která se právě uplynulého pražského týdne módy zúčastnila.

Jan Černý
Foto: Archiv návrháře

Jeden z nejčtenějších webů o urban módě Hypebeast dokonce označil Černého jako za jednoho z návrhářů z Evropy, které stojí za to sledovat. Přehlídka jeho kolekce na jaro a léto příštího roku na Letné vzbudila zájem nejen svými modely, ale pojetím: odehrávala se mimo prostory Clam-Gallasova paláce, byla přístupná veřejnosti. 

Pro rodáka z Hodonína, který pochází z lékařské rodiny a návrhářem se stal poté, co vyloučil možnost být knězem nebo popelářem, to není první zahraniční ocenění. O jeho modelech už psalo Vogue Italia, Highsnobiety či Not Just A Label. Jan Černý tvoří v duchu kreativního streetstylu, který je momentálně velmi trendy, a zatím o jeho ústupu nic nesvědčí. Je tedy možné, že uvidíme přeškrtnuté logo Jan třeba na newyorských ulicích vedle Supreme nebo Off-White.

Adam Kost
Foto: Archiv návrháře

Adam Kost původně toužil být konstruktérem letadel; a konstrukce siluety je to, okolo čeho se odvíjela také jeho poslední kolekce. V ní představil reinvenci maskulinního šatníku, kdy modelům zvýraznil pas a boky.

Právě téma fluidní sexuality, stíraní hranic mezi ženským a mužským šatníkem i genderem a jeho rolí ve společnosti, je ve světě mimořádně aktuální. Zahraniční média Kost nadchl tím, že dokázal vytvořit vyrovnanou, ale přesto provokativní kolekci ve výrazných tónech oranžové, červené i růžové. Kdo ví, kam až tento ohlas české návrháře posune.