Dřevěné hodiny na stěně nemilosrdně ukrajují vteřinu za vteřinou a David Linley stále nikde. Domluvit si s ním schůzku znamenalo synchronizovat kalendáře s jeho osobní asistentkou, sekretářkou z aukční síně Christie's i její kolegyní z nábytkářské firmy Linley.

S fotografkou čekáme u velkého stolu v decentně vybavené zasedačce v obchodě na londýnské Pimlico Road a začínáme být pomalu nervózní. Asistentky nám na rozhovor a focení vyhradily hodinu a ta běží už dvacet minut.

Hypnotizujeme prosklené dveře a pozorujeme zákazníky, kteří vstupují do obchodu. Pečlivě ustrojení byznysmeni, kteří obhlíží vykládaný stolní fotbal, zamilovaný pár prozkoumává zásuvky kuchyňské linky, asijští turisté zase okukují doplňky do interiéru.

Belgravia, ležící v objetí Westminsteru, Hyde Parku a Knights-bridge, představuje aristokratický Londýn v krystalické podobě. Ceny místních rezidenčních domů oděných v bílém štuku z ní činí jednu z nejdražších čtvrtí světa.

To, že tu sídlí vlajkový obchod Linley, není náhoda. Noblesní dřevěný vykládaný nábytek si v okolí jistě najde klientelu, samotná Pimlico Road je známým designovým distriktem s proslulými obchody se starožitnostmi. Davida Linleyho sem ale přitahuje i ryze osobní souvislost: v padesátých letech měl totiž ve stejné ulici (s popisným číslem 20) ateliér jeho otec, populární fotograf Anthony Armstrong-Jones.

Krátce před čtvrtou hodinou se dočkáme. David Linley vchází do obchodu. Očekáváme-li chladného aristokrata, k čemuž jeho výjimečný původ svádí, jsme na omylu. David se usmívá a z hlavy si sundává cyklistickou přilbu. Do práce totiž jezdí každý den na kole.

"Můj kamarád, který pracuje ve vedení British Airways, tvrdí, že jezdit v londýnském provozu není bezpečné, tak mi věnoval zářivě žlutou bezpečnostní vestu. Stejnou, jakou nosí jejich zaměstnanci na letišti. Začal jsem ji nosit, abych byl dobře vidět. Kolegům z Christie's se ale úplně nepozdávalo to logo, tak mi nechali vyrobit úplně stejnou, jen s názvem naší aukční síně. Mám tedy reflexní vestu ušitou na míru," vtipkuje muž, který je sice profesně známý jako David Linley, jeho občanské jméno ale zní David Armstrong-Jones. Po otcově smrti v roce 2017 navíc získal titul druhý hrabě ze Snowdonu.

Jeho rodinné souvislosti jsou více než zajímavé: jeho tetou je královna Alžběta II., bratrancem tedy princ Charles. S ním stál mimo jiné v roce 2002 na čestné stráži při pohřbu své babičky, královny matky. Když si David Linley v roce 1993 bral za manželku Serenu Stanhopeovou, na svatbě bylo 650 hostů, mezi nimi Elton John, princezna Diana nebo řecký král Konstantin. Jejich dcera Margarita šla zase v roce 2011 za družičku na svatbě prince Williama a Kate Middletonové.

David Linley, druhý hrabě ze Snowdonu (57)
jarvis_5ba9f25b498eeeee3f2e8683.jpeg

Designér nábytku, majitel nábytkářské firmy Linley a čestný předseda aukční síně Christie's pro Evropu, Blízký východ, Rusko a Indii. Je synem britské princezny Margaret a fotografa Anthonyho Armstronga-Jonese, aktuálně je dvacátým následovníkem britského trůnu,
v době svého narození byl pátým. Vystudoval prestižní Bedales School, která patří k nejdražším středním školám v Británii. Studoval také na Parnham College, škole pro řemeslníky v Beaminsteru.

V roce 1985 založil firmu Linley, která se zaměřuje na výrobu vykládaného dřevěného a čalouněného nábytku a doplňků. Je ženatý, má dvě děti.

Milostným vztahem rodičů Davida Linleyho, princezny Margaret a fotografa Anthonyho Armstronga-Jonese, žila koncem padesátých let celá Británie. Byl totiž dlouho očekávaným vzplanutím kontroverzní princezny poté, co jí její sestra Alžběta zamítla sňatek s kapitánem Peterem Townsendem, hrdinou bitvy o Anglii a příslušníkem RAF.

Tuhle love story jako vystřiženou z červené knihovny znají všichni Britové: Margaret kapitána Townsenda vášnivě milovala, ale věděla, že manželství s rozvedeným mužem jí anglikánská církev i královská tradice zakážou.

Vždyť právě to byla příčina abdikace Margaretina strýce Eduarda VII., který se kvůli své lásce, rozvedené Američance Wallis Simpsonové, dobrovolně vzdal
trůnu.

Princezna Margaret se snažila přísný královský protokol modernizovat přímo zevnitř, aby to ulehčila dalším generacím.

Aby se ovšem za kapitána Townsenda mohla provdat, musela by se v souladu s pravidly vzdát svých práv následnictví královského trůnu i svého příjmu z královské pokladny. To bylo pro Margaret příliš a po několika letech vztahu veřejně oznámila svůj rozchod s Townsendem "kvůli povinnostem a závazkům ke své zemi".

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Jakou filozofií se Linley řídí při práci?
  • Jak začal s výrobou nábytku?
  • Čím je jeho značka nejvíc vyhlášená?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se