Na celé ligurské Riviéře těžko najdete malebnější místo. Ikonické Portofino je vetknuté mezi průzračné moře a dramatické útesy porostlé cypřiši, piniemi a palmami. Vzduch tu i na podzim voní sluncem. V přístavu září pestrobarevné fasády pitoreskních rybářských domečků, nad nimi se tyčí luxusní vily, mezi kterými mají svá sídla třeba Domenico Dolce a Stefano Gabbana nebo Silvio Berlusconi.

V chráněném přístavu se líně kolébají přepychové jachty i rybářské a výletní lodě a shora na ně dohlíží kamenný hrad Castello Brown. Právě v jeho kvetoucí zahradě se scházíme s Massimem Gismondim, dědicem šperkařského domu Gismondi, který v Portofinu funguje už po sedm generací. Usměvavý čtyřicátník rodinnou firmu nejen vede, ale také pro ni osobně navrhuje šperky.

"Vtiskuji do nich své emoce a zážitky. Klíčovým motivem je právě Portofino, kde jsem vyrostl a kam patřím. V našich klenotech najdete drahokamy modré jako místní moře, zelené jako okolní kopce, bílé jako písek pláží," vysvětluje Massimo a jako důkaz ukazuje kolekci Paraggi, pojmenovanou podle jednoho z portofinských zálivů. Následují šperky ze série Essenza, kterým vévodí pronikavé smaragdy. Jako vášnivý cestovatel se ale inspiruje i na svých zahraničních výpravách. Prozrazuje, že do nových kolekcí se promítnou jeho nedávné cesty do Austrálie, Kanady a na západ USA. "Jakmile se vrátím domů, hned skicuji prvotní návrhy. Je důležité zachytit první dojmy, jako jsou barvy daného místa, atmosféra, zážitky, kultura, lidi. Vytváříme klasické šperky s dotykem současnosti, hrajeme si s brusem, umístěním či barvou drahokamů a snažíme se je nechat maximálně vyniknout. To je filozofie naší značky."

Jeho kreativní práce se dá rozdělit do dvou směrů. Vytváří buď celé kolekce, které obsahují i pětadvacet různých kousků šperků (mezi bestsellery patří oblíbená Aura), nebo výjimečné masterpieces, tedy mistrovská díla vyrobená v jediném exempláři. "U nich nehledíme na cenu a prostě vytvoříme to, co máme na srdci a co chceme vyjádřit. Vznikají tak naprosto unikátní předměty," doplňuje Massimo Gismondi.

V klidu se usaďte a vydejte se spolu s námi a modelkou Luisou na podzimní projížďku po Portofinu. Kochejte se tajemnými zákoutími oblíbených míst italské smetánky i dechberoucí krásou šperků Gismondi.

Styling: Milena Zhuravlová / modelka: Luisa Bianchin (Monster Management Milano) / make-up a vlasy: Giorgia Pambianchi (Close Up Milano) / supervize: Tereza Bílá / asistent fotografa: Tomáš Mikule