Jak se zorientovat v letošním ročníku? Kde se bude konat a na co nezapomenout? Připravili jsme pro vás průvodce Designblokem 2018. Probíhá od čtvrtka 25. října do pondělí 29. října.

Místa konání

"Centrem dění jubilejního ročníku bude Designérie, krajina prožitků i her, fantazijní svět v duchu hlavního tématu. Letos vznikla podle návrhu architekta Jana Rosického ze studia A69, který pro předchozí ročníky festivalu kreativně zpracoval prostory po celé Praze," přiblížila Jana Zielinski, ředitelka Designbloku.

Openstudio, Superstudio a Designérie se nacházejí v různých částech Průmyslového paláce, Art House je v Lapidáriu a v Colloredo-Mansfeldském paláci je k vidění výstava Manifest, do níž se zapojili Maxim Velčovský, Eva Eisler či studio deFORM. Instalaci Cosmocake tam představí španělský designér Jaime Hayon, hlavní hvězda letošního ročníku, svá díla předvedou i Francouzka Marléne Huissoud, rakouská dvojice chmara.rosinke či další Španěl Jorge Penadés.

Designbloku se tradičně účastní také desítky galerií, výstavních prostor a showroomů po celé Praze, které mají v rámci akce připravený speciální program. Pražské ulice opět zaplní venkovní instalace. Exteriérové objekty navržené předními českými designéry a architekty (speciálně pro Designblok) najdete na Václavském náměstí nebo Na Příkopech.

Přehlídky i přednášky

V rámci doprovodného programu nebude chybět ani řada přednášek. Kromě Hayona vystoupí i nizozemská designérka Ineke Hans, italská kurátorka Maria Cristina Didero či Polka Agnieszka Smektala, zakladatelka vzdělávací platformy pro tvůrce značek a podnikatele INZPIREA. Vystoupí i Roman Týc, Vladimír 518 či Karel Steigerwald.

Velký prostor dostanou letos módní přehlídky, kterých se uskuteční celkem 32. Představí se mimo jiné Miro Sabo, Timoure et Group, Monika Drápalová, Klára Nademlýnská nebo Liběna Rochová ve spolupráci s výtvarníkem Musou na podporu nadace DEBRA (přečtěte si článek o jejich kolekci Nadotek).

Legendární bruselský skvost ožije

Architektonický skvost Expo 58 letos slaví 60 let. Historie bývalé restaurace, která byla součástí prezentace Československa na světové výstavě, ožije spolu s letošním ročníkem Designbloku. Po ukončení výstavy byla stavba rozebrána, přepravena do Prahy a znovu postavena v hojně navštěvovaných Letenských sadech. Komunikační agentura Havas Prague, která v budově sídlí, připravila na 27. a 28. října vzpomínkový projekt Expospektiva.