Dlouho se život Bruna Mariona odvíjel v klasických kolejích. Studia, prestižní titul, poté práce v korporátu. Až mu najednou bylo 36 let, stále nezaložil rodinu a začal přemítat: Co tady po mně světu zůstane? Tehdy se rozhodl začít žít jinak.

Zrodil se futuristický mnich. Tak si posledních deset let říká. Žije sám, medituje a hodně čte. Zároveň cestuje po světě a potkává šéfy velkých společností, náboženské lídry, bohaté podnikatele, bezdomovce, vědce, vrcholné politiky, umělce i vojáky. Také zkouší nové technologie, zkoumá vznikající vládnoucí systémy a způsoby života. Jeho cíl je jasný: porozumět fungování dnešního světa. Na svých přednáškách pak toto poznání předává dál. Letos navštívil i Česko, v rámci letního festivalu Colours of Ostrava byl hostem přednáškového fóra Meltingpot. "Dříve jsem každý rok cestoval kolem světa. Ale teď se snažím snížit svoji uhlíkovou stopu," líčí charismatický 54letý Francouz. Každý podle něj může pomoci planetě − a sám se snaží jít příkladem.

Povězte, jak se živí futuristický mnich?

Mnišský život je jen jedna část toho, jak funguju. Ale taky potřebuji peníze na zaplacení výdajů, což je právě ta futuristická část. Připravuji přednášky, mentoring, semináře pro manažery. Díky tomu mohu dělat svůj výzkum.

Zabýváte se budoucností. Sníte o tom, v jaké době byste nejraději žil?

Teď! Vždyť současnost je absolutně fascinující.

Jak to myslíte?

Naše společnost je ve stavu chaosu. A myslím, že jsme se teď dostali do jakéhosi bodu zlomu, odkud se můžeme vydat dvěma směry. Buď nastane kolaps, nebo se svět naopak dostane do rovnováhy.

Co znamená, že jsme v chaosu?

Nemusí to automaticky znamenat něco špatného, nějakou katastrofu. Je to jen vědecké označení současného stavu. Všechny jevy neustále automaticky sílí. Bohatší se stávají bohatšími, chudší chudšími. Nastává čas extrémů. Třeba Facebook vás nutí číst věci, které si chcete číst. Když jste levičák, tak vám nabízí levicově zaměřené články a ještě vás v tom smýšlení posílí. Je normální, když systém osciluje jedním nebo druhým směrem a pak se vrátí k normálu. Ale myslím, že teď jsme se dostali do bodu zlomu, kdy se tenhle "termostat" hodně vychýlí na jednu nebo druhou stranu.

jarvis_5be98452498e3216c8bdc3f7.jpeg
Futurolog Bruno Marion
Foto: archiv Bruna Mariona

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jaký je černý scénář vývoje lidstva?
  • Co si Marion myslí o demokracii?
  • Je ohledně dalšího vývoje optimista?
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.